1,2 mln polaków rozważa emigrację zarobkową

Polska w UE

alex.ch, flickr

Politycy zapewniają nas, że sytuacja gospodarcza w kraju ulega stałej poprawie, lecz wielu Polaków wciąż chce opuścić ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia. Z badań firmy Work Service wynika, że o emigracji myśli 1,2 mln obywateli.

Firma Work Service opracowała raport pt. „Migracje zarobkowe Polaków 2015”, z którego wynika, że ok. 1,2 mln obywateli zastanawia się nad wyjazdem zagranicę w poszukiwaniu lepszych warunków zatrudnienia. Większość Polaków gotowych do wyemigrowania to osoby młode, które nie ukończyły 35 lat.

Eksperci zauważają, że liczba emigrantów wzrasta z każdym kolejnym rokiem i nikt już nawet nie oczekuje, że ta tendencja ulegnie zmianie. O ile przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej w innych krajach leżących na kontynencie żyło i pracowało ok. 786 tys. rodaków, to teraz jest to już ponad 2,2 mln osób. Większość przyznaje, że w kraju, w którym żyją, mogą liczyć na znalezienie pracy zapewniającej wyższe zarobki. To prawda – w Niemczech średnia pensja wynosi ok. 3800 euro brutto, a Wielkiej Brytanii to przeszło 2600 funtów brutto. Jednak płace to nie wszystko. 37% polskich emigrantów liczy na powierzenie im stanowiska lepiej dopasowanego do oczekiwań i dającego szansę rozwoju zawodowego.

A kto może liczyć na szybkie znalezienie pracy? Eksperci potwierdzają, że w ostatnich latach zagraniczni pracodawcy szukają specjalistów z różnych branż. Widoczny jest bezustanny popyt na polskich informatyków i lekarzy. W cenie są wykwalifikowani robotnicy, jak choćby elektrycy, ślusarze czy budowlańcy. Większych kłopotów z zatrudnieniem nie będą mieli także fizjoterapeuci i opiekunowie. Przedstawicieli tych zawodów ubywa z Polski w tak szybkim tempie, że już teraz mówi się o potrzebie zatrzymania ich w ojczyźnie poprzez zagwarantowanie im lepszych warunków pracy.

Specjaliści podkreślają, że negatywnym zjawiskiem jest nie tylko sama emigracja, ale również jej zmieniająca się forma. Początkowo Polacy wyjeżdżali na określony czas, by zarobić i przywieźć do kraju oszczędzone pieniądze. Obecnie coraz częściej opuszczają Polskę z założeniem, że nie wrócą już do ojczyzny. O ponownym życiu w Polsce nie myśli także wielu obywateli, którzy kilka lat temu deklarowali jedynie tymczasową emigrację. Po przyzwyczajeniu się do nowego kraju, a w licznych przypadkach po założeniu w nim własnej rodziny, nie widzą już sensu w powrocie do Polski. W dodatku ściągają do siebie rodziny pozostające w kraju.