197 mln zł – tyle długów wobec PKP mają gapowicze

logo PKP

Polacy nie mają w zwyczaju kupować biletów? Okazuje się, że może być w tym ziarnko prawdy, bo z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że gapowicze są dłużni Polskim Kolejom Państwowym aż 197 milionów złotych!

Krajowy Rejestr Długów zawiera dane nie tylko tych, którzy zaciągnęli kredyty i nie mogli ich spłacić czy osób nie płacących rachunków. W rejestrze znajdują się też zdecydowanie mniejsi dłużnicy, którzy z jakiegoś powodu wolą mieć problemy i zadłużenia, zamiast na bieżąco płacić niewielkie kwoty. Należą do nich np. gapowicze. I raczej nie chodzi tu jedynie o osoby, których nie stać na kupno biletu, bo rekordzista wyjeździł na gapę już ponad 55 tysięcy złotych!

Dane znajdujące się w KRD są dość zaskakujące. Polskie Koleje Państwowe czekają, aż pasażerowie jeżdżący bez biletów oddadzą im przeszło 197 milionów złotych długu! Taką kwotę dłużnych jest niemal 240 tysięcy osób, które podróżowały koleją, ale nie posiadały ważnego biletu uprawniającego do takich przejazdów. Ciekawostką jest przy tym fakt, że liczba gapowiczów nie maleje, mimo że spada ogólna popularność transportu kolejowego. Z pociągów korzysta rocznie nawet kilkukrotnie mniej osób niż przed dekadą.

Skoro liczba dłużników nie spada, choć zmniejsza się grupa osób podróżujących koleją, można pokusić się o stwierdzenie, że wiele osób po prostu nie widzi potrzeby kupowania biletu i nie ma to żadnego większego związku ze statusem materialnym. Tym bardziej, że mężczyzna o największym zadłużeniu pochodzi z jednego z bogatszych regionów – z Mazowsza. W dodatku to właśnie w woj. mazowieckim odnotowano najwięcej pasażerów bez biletu. Stanowili oni ponad 16% spośród wszystkich polskich gapowiczów. Wielu pasażerów niekupujących biletu odnotowano też na Śląsku i Dolnym Śląsku, za to najmniej było ich na Podkarpaciu.

Dość zaskakujący może być też fakt, że to wcale nie nastolatki postanawiają łamać przepisy. Największy odsetek gapowiczów stanowią osoby w wieku 26-35 lat, ale aż 25% to poważni ludzie należący do grupy wiekowej 36-45 lat. Wśród tych drugich przeciętne zadłużenie wynosi już ok. 900 zł. Ogólnie, średni dług wobec PKP przypadający na jedną osobę jeżdżącą bez biletu wynosi ok. 830 zł. Warto podkreślić, że kobiety nie lubią być nieuczciwe, o czym świadczy fakt, że stanowią jedynie 18% gapowiczów.