2015: największe firmy świata i chińska dominacja

logo forbes

Magazyn „Forbes” opublikował nowy ranking Global 2000 przedstawiający listę 2 tysięcy najpotężniejszych firm na świecie. Już nie po raz pierwszy dominowały w nim spółki pochodzące z Chin. Wygrał Industrial and Commercial Bank of China.

Amerykański magazyn „Forbes” po raz kolejny opublikował Global 2000, czyli listę 2 tysięcy najpotężniejszych spółek publicznych działających na świecie. Ich siłę oceniano na podstawie zysków, przychodów ze sprzedaży, aktywów i wartości rynkowej podmiotu. Drugi rok z rzędu można było zaobserwować w nim dominację podmiotów gospodarczych pochodzących z Chin. O ile jeszcze w 2014 r. pierwsze 3 miejsca należały do jednostek z Państwa Środka, to już w tym roku zajęły one 4 pierwsze pozycje.

Najpotężniejszą spółką publiczną został Industrial and Commercial Bank of China. Na 2. pozycji uplasował się China Construction Bank, a 3. lokata należała do Agricultural Bank of China. Zaraz za podium znalazł się natomiast Bank of China, który awansował z miejsca 9. uzyskanego przed rokiem. Pierwszą w zestawieniu spółką spoza Chin była Berkshire Hathaway. Jednostka założona przez Warrena Buffeta zajęła 5. pozycję. Za nim znalazł się największy amerykański bank inwestycyjny – JPMorgan Chase. W dalszej kolejności znajdowały się Exxon Mobile na 6. pozycji i PetroChina zajmujące 7. lokatę. Ponadto w zestawieniu znalazło się miejsce dla kolejnego amerykańskiego giganta – General Electric i dla pochodzącego z tego samego kraju Wells Fargo.

Jak można zauważyć, całą pierwszą dziesiątkę stanowią wyłącznie przedsiębiorstwa pochodzące z Chin lub ze Stanów Zjednoczonych. W całym zestawieniu więcej było jednak tych drugich. Na liście „Forbesa” można doliczyć się 575 podmiotów z USA. Z Chin pochodziły 232 firmy. Kolejnych 218 firm to jednostki japońskie, natomiast 486 spółek reprezentowało nasz kontynent. Z krajów położonych w Europie najlepiej wypadła Wielka Brytania, która w rankingu miała 95 swoich przedstawicieli.

Polacy nie muszą się wstydzić, ponieważ wśród 2 tysięcy najpotężniejszych spółek publicznych na globie znalazły się również podmioty z naszego kraju. Było ich 6. Najwyższe miejsce zajęło PKO BP, które uplasowało się na pozycji 743. W dalszej kolejności pojawiły się PGE (778), PZU (855), PGNiG (887), PKN Orlen (1217) i KGHM (1302).

The following two tabs change content below.