21 mln e-PITów – coraz wygodniejsza opcja rozliczeń z fiskusem

banknoty

Arek Olek/flickr.com

Wraz z początkiem 2015 r. wszedł obowiązek nakazujący płatnikom podatków przesyłać część informacji do Fiskusa drogą elektroniczną. Wszystko wskazuje na to, że nowe zasady sprawdziły się – urzędy odebrały ponad 21 mln elektronicznych formularzy PIT.

W pierwszych 2 miesiącach 2015 r. do urzędów skarbowych na terenie całego kraju drogą elektroniczną napłynęło ponad 21 milionów 291 tysięcy formularzy PIT. Tak wynika ze statystyk, które opublikowało niedawno Ministerstwo Finansów. Tym samym płatnicy podatków dostosowali się do nowych, obowiązujących od początku tego roku zasad, zgodnie z którymi pracodawca ma obowiązek wysłać do urzędu skarbowego informacje dotyczące wysokości dochodów wypłacanych pracownikom oraz wysokości pobranych zaliczek na podatek.

Wśród formularzy przesłanych do oddziałów Fiskusa zlokalizowanych na terenie całego kraju najwięcej było deklaracji PIT-11. Doliczono się ich 19 milionów 613 tysięcy 884 sztuk. Są to pisma ze wspomnianymi danymi na temat pensji pracowników i pobranych zaliczkami. Liderem pod względem liczby tego typu dokumentów przesłanych do Fiskusa okazało się woj. mazowieckie, w którym pracodawcy złożyli ich 3 miliony 305 tysięcy 173 sztuki.

Wiceminister resortu finansów Jacek Kapicza podkreślił, że wprowadzone zmiany związane z zasadami podawania informacji na temat pracowników umożliwią przygotowanie wstępnych deklaracji PIT-37 do wypełnienia dla zatrudnionych podatników. Administracja podatkowa wypełni w nich podstawowe pola korzystając z informacji otrzymanych wcześniej od pracodawców. Resort zapewnia, że już w marcu platforma służąca do zdalnego rozliczania PIT-ów będzie działała. Oznacza to, że będzie gotowa akurat w momencie, gdy większość z nas zacznie składać rozliczenia do US.

E-deklaracja PIT ma znacznie ułatwić rozliczenia, dzięki ograniczeniu liczby pól wypełnianych przez petenta. Po założeniu konta i zalogowaniu się na stronie Ministerstwa Finansów, każdy będzie mógł albo zatwierdzić wstępnie wypełniony dokument, albo poprawić go lub uzupełnić o informacje, takie jak np. ulgi i preferencje. Będzie możne też dopisać, na jaki cel chcemy przeznaczyć 1% swojego podatku. Przez to samo konto każdy podatnik będzie mógł zmieniać swoje dane niezbędne do dokumentów podatkowych. Przypomnienie zainstalowane przy koncie będzie też informowało o istotnych obowiązkach obywatelskich, jak np. o terminie zapłaty podatku.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.