3 mld zł mogą wynosić wyłudzenia VAT-u w branży elektronicznej

wyłudzenia VAT-u w branży elektronicznej

Branża elektroniczna specjalizuje się nie tylko w samej elektronice, ale również w wyłudzaniu podatku VAT. Okazuje się, że oszustwa tego typu mogą opiewać na łączną sumę 3 miliardów złotych!

Polskie urzędy skarbowe rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę akcję kontroli firm działających w branży elektronicznej. Ma ona pomóc w wykryciu maksymalnej liczby przedsiębiorstw wyłudzających podatek VAT. Z aktualnych szacunków fiskusa wynika, że straty budżetowe powodowane tym procederem mogą wynosić nawet 3 miliardy złotych rocznie. Wszystko przez to, że niektórzy przedsiębiorcy swoją działalność wręcz opierają na pozyskiwanych zwrotach podatków, które wcale im się nie należą. Urząd skarbowy uważa też, że obok branży paliwowej, to właśnie firmy produkujące artykuły elektroniczne są najbardziej narażone na działania zorganizowanych grup przestępczych, które wyłudzenia traktują, jako główne źródło dochodów.

Niepokojące doniesienia z rynku produktów elektronicznych, w tym tabletów, konsoli do gier i telefonów komórkowych potwierdzają również dane przedstawione przez Ministerstwo Finansów. Wynika z nich, że od początku tego roku przeprowadzono i zakończono już 105 postępowań w sprawie stwierdzonych nieprawidłowości w rozliczeniach podatków. Ogółem opiewały one na kwotę przekraczającą 660 milionów złotych! Wciąż jeszcze prowadzonych jest ok. 460 postępowań kontrolnych, więc najprawdopodobniej suma ta będzie zdecydowanie wyższa. Może to być nawet kilka miliardów złotych.

Polskie organy skarbowe przestrzegają przed oszustwami podatkowymi także samych przedsiębiorców, którzy nieświadomie mogą stać się ważnym elementem w procederze wyłudzeń. MF wystosowało w tej sprawie tzw. „list ostrzegawczy”, który został rozesłany do firm z branży elektronicznej. Wyjaśnia w nim mechanizm funkcjonowania tzw. znikającego podatnika. Taki sposób wykorzystywany jest niemal w całej Europie i pozwala oszustom wplątać w wyłudzanie zwrotu podatków także uczciwych przedsiębiorców.

W ramach walki z wyłudzeniami MF chce wprowadzić zmiany prawne w postaci rozszerzenia odwróconego obciążenia VAT na kolejne produkty, w tym drobną elektronikę. W tej sytuacji podatek odprowadzany jest przez nabywcę a nie sprzedawcę. Doprecyzowane miałyby zostać wszelkie przepisy regulujące tę kwestię. Według ekspertów, pozwoliłoby to ograniczyć możliwości wyłudzania zwrotów VAT.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.

Ostatnie wpisy Daniel Kurylak (zobacz wszystkie)