6100 zł brutto – tyle zarabiała w 2014 połowa informatyków

informatyka

scyther5/bigstockphoto.com

Informatycy to jedna z najlepiej opłacanych grup zawodowych w Polsce. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzanego przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że połowa z nich zarabiała w 2014 6100 zł brutto. 20% zyskiwało min. 9500 zł!

Zawód informatyka jest w naszym kraju jedną z lepiej płatnych profesji. Potwierdza to przeprowadzane każdego roku przez firmę Sedlak & Sedlak Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń. Wynika z niego, że w ubiegłym roku połowa pracujących w naszym kraju informatyków zarabiała 6100 zł brutto miesięcznie. Wielu mogło jednak liczyć na zdecydowanie wyższe zarobki, bo okazuje się, że 25% zatrudnionych w tym zawodzie otrzymywało pensję przekraczającą 9500 zł brutto. Jeśli chodzi o najniższe zarobki odnotowywane wśród tej grupy specjalistów, to analitycy wyliczyli, że 25% informatyków zyskiwało miesięcznie mniej niż 4000 zł.

O tym, w jak dobrej sytuacji znajdują się informatycy może świadczyć porównanie ich do innych grup zawodowych. Osoby zatrudnione w działach badawczo-rozwojowych otrzymywały w minionym roku aż o 1400 zł mniej, czyli 4700 zł brutto na miesiąc. Pracownicy zajmujący się księgowością, rachunkowością oraz audytem zarabiali średnio 4500 zł. Taka sama przeciętna płaca została odnotowana wśród osób pracujących w działach sprzedażowych, natomiast 3900 zł brutto to mediana w działach produkcyjnych.

Zarówno w przypadku pracowników zajmujących się sprzedażą, jak i produkcją 25% najmniej zarabiających nie otrzymywało nawet 3000 zł na miesiąc. ¼ osób zatrudnionych w dziale sprzedażowym mogła liczyć na mniej niż 2800 zł brutto. W przypadku pracowników produkcyjnych ćwierć najgorzej opłacanych osób otrzymywała miesięcznie poniżej 2680 zł. Co czwarty zatrudniony w księgowości, rachunkowości oraz badaniach i rozwoju nie zarabiał natomiast nawet 3000 zł brutto miesięcznie.

Warto zaznaczyć, że branża IT dominuje wśród tych najlepiej opłacanych już nie pierwszy raz. To kolejny świetny wynik, co powinno zachęcać młodych ludzi do kształcenia się właśnie w tym kierunku. Choć na rynku pracy sporo jest specjalistów w tym zakresie, to eksperci są praktycznie pewni, że w następnych latach firmy nadal będą poszukiwały pracowników, którzy pomogą im nadążać za pędzącym rozwojem technologiczno-informatycznym.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.