Aktualne trendy w tworzeniu stron www

strona internetowa

scyther5/bigstockphoto.com

Wydawać by się mogło, że strona internetowa ma po prostu zachęcać do zapoznania z ofertą firmy. W rzeczywistości jednak nawet wśród witryn www zauważalne są trendy, do których warto się stosować. Jaka moda obowiązuje w tej chwili?

Eksperci projektujący strony WWW zdołali wymienić zasady, do jakich warto się obecnie stosować, by być modnym w sieci. Okazuje się, że design strony internetowej jest bardzo istotny i powinien celować w aktualne trendy. O czym pamiętać, żeby strona była ciekawa dla odbiorców?

Przede wszystkim liczy się minimalizm. Zdaniem specjalistów, warto wrócić do podstaw i zrezygnować z przesadnie rozbudowanej grafiki i zbyt długich tekstów. Na stronie ma być jak najmniej elementów, by zachować porządek i przejrzystość. Dobrze widziany jest jeden element główny, ale zbyt dużo chaosu staje się nieczytelne, nieestetyczne, a wręcz męczące dla odwiedzającego. Na minimalistycznej stronie coś musi jednak zwracać uwagę, dlatego należy pamiętać o dobrych, wysokojakościowych zdjęciach dopasowanych do sensu treści. A żeby być w 100% trendy, lepiej zrezygnować ze zdjęć pozyskiwanych z banków zdjęć – lepiej zrobić je samemu lub przynajmniej na własne zlecenie. Dobrze odbierane są też filmy video na stronach www.

Warto też pamiętać o właściwej segregacji elementów ze strony. Polecane jest tzw. cegiełkowe ułożenie modułów (charakterystyczne dla Pinteresta). Wszystko jest dobrze widoczne i wygląda estetycznie na gotowej stronie. Na witrynie musi też znajdować się cokolwiek, co pozwala na dogodną komunikację z odbiorcą. Okno z chatem albo GG to strzał w dziesiątkę. Warto też zainwestować w powitania dla użytkowników i starać się możliwie najbardziej spersonalizować usługi tak, by każdy internauta wchodzący na stronę czuł się wyjątkowo.

Należy też pamiętać o wygodzie obsługi – dziś modne są strony nie tylko zsuwające się w dół, ale też posiadające możliwość scrollowania w bok. To szczególnie przydatne, bo kolejnym trendem jest ograniczenie strony do… jednej strony. Takie restrykcje, co do rozmiaru są ważne tym bardziej, że dobra strona internetowa musi współcześnie odpowiadać nie tylko użytkownikom komputerów, ale też urządzeń mobilnych. Najlepszym rozwiązaniem jest więc stworzenie jej w wersji komputerowej oraz mobilnej. Obecnie odchodzi się też od typowego menu. Panele górne, dole czy boczne nie są już na trendy, a na topie są tzw. niewidzialne menu, które nie przeszkadzają i nie zaburzają estetyki.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.