BLW – rozszerzanie diety u niemowląt

jedzące dziecko

romrodinka/bigstockphoto.com

Rozszerzanie diety u dzieci stanowi wyzwanie żywieniowe dla rodziców. Model BLW – Baby Led Weaning (dziecko lubi wybór) zyskuje coraz większą popularność, szczególnie wśród młodych rodziców. BLW to nic innego jak pozwolenie dziecku na samodzielne jedzenie (z zachowaniem pełnych zasad bezpieczeństwa), bez używania łyżek i bez stosowania papek. Metoda BLW polega na włączaniu dziecka do rodzinnych posiłków i pozwalaniu na decydowanie co chce zjeść używając w pierwszej kolejności własnych dłoni, później ucząc się wykorzystywania sztućców. Zwolennicy metody BLW podkreślają, że takie rozszerzanie diety niemowląt pozwala na spokojne odkrywanie przez dziecko kolorów, smaków, zapachów i konsystencji zjadanych pokarmów, a także zachęca do samodzielności i rozwija pewność siebie. Dodatkowo metoda Baby Led Weaning pozwala rozwijać koordynacje ruchową i umiejętność żucia u niemowląt (www.osesek.pl).

Metoda BLW polega na dawaniu dziecku swobody w zakresie decydowania o tym ile zje. Stosując ten sposób żywienia pozwala się maluchowi na decydowanie o tym co chce zjeść dając mu do wyboru pokarmy stałe przygotowane w odpowiedniej formie (tzn. gotowe do jedzenia, łatwe do trzymania w ręku i pokrojone na kawałki). Dzięki takiemu postępowaniu w diecie dziecka od razu znajdują się pokarmy i produkty nierozdrobnione, a pomija się przy tym etap słoiczków oraz „papek”. Metoda BLW to doskonała możliwość rozwijania zmysłów. Dziecko wykorzystuje wzrok do wyboru interesującego go pokarmu, smak do próbowała, upuszczając jedzenie bądź wypluwając je z buzi odbiera wszystkie dźwięki towarzyszące procesowi jedzenia. Takie doświadczanie rozwija świadomość tego, co się je w zamian automatycznego karmienia łyżeczką, podczas której dziecko wykazuje małą aktywność (www.mjakmama24.pl).

Odpowiednim momentem na wprowadzenie metody BLW jest wiek ok. 6 miesiąca życia u dziecka. Dziecko na tym etapie potrafi już chwytać palcami i prowadzić rękę do buzi. Niezbędna jest jednak umiejętność samodzielnego jedzenia i zajęcia się konsumpcją. (Może to nastąpić przed jak i po szóstym miesiącu Warto uważnie obserwować dziecko. Pierwsze kontakty z pokarmem stanowią jedynie poznawanie smaków. Pierwsze pozamleczne posiłki nie służą najadaniu się (dziecisawazne.pl). W celu zachowania bezpieczeństwa należy zawsze asystować maluchowi podczas jedzenia, a także sprawdzić czy siedzi prosto (co zabezpieczy przed zadławieniem się). Nie należy dawać dziecku całych orzechów, zaś małe owoce zawierające pestki zawsze kroić na połówki i pozbywać się pestek. Warto przestrzegać zasady, że pokarm do buzi wkłada same dziecko (www.osesek.pl).