Budżet traci na podwyżce akcyzy na papierosy

skręcanie papierosów a fiskus

incurable_hippie (Flickr)

Sprawdzają się pesymistyczne prognozy wielu ekonomistów, którzy ostrzegali rząd przed podwyżką akcyzy na papierosy, wprowadzoną na początku bieżącego roku. Wzrost o 5,5 procent czyli ok. 1 zł na paczce spowodował zmniejszenie wpływu tego podatku do kasy państwa.

Spodziewany wpływ akcyzy z papierosów w bieżącym roku obniży się o ok. 8 procent, taką wielkość podaje branża tytoniowa na podstawie wpływów ze sprzedaży ich produktów. Producenci alarmują, że spadek sprzedaży papierosów w niektórych miesiącach był bardzo drastyczny. I tak, w rekordowo złym dla branży miesiącu sierpniu sprzedano o ponad 17 procent mniej papierosów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a należy pamiętać, że już w 2013 roku nastąpił 10-procentowy spadek w obrocie legalnymi papierosami, w stosunku do lat wcześniejszych. Kolejnym złym miesiącem był październik ze spadkiem sięgającym ponad 15 procent i wrzesień z prawie 10-procentowym spadkiem. Szacuje się, że ogólna sprzedaż papierosów w tym roku dojdzie do 42 mld sztuk, jest to o 19 mld mniej niż w dobrym dla branży roku 2009.

Spadek sprzedaży legalnych papierosów w Polsce niestety nie wiąże się z mniejszą ilością palaczy. Kwitnie za to szara strefa, a Polacy coraz częściej zaopatrują się w używki pochodzące z przemytu, nielegalnych wytwórni lub z automatów do skręcania papierosów bez akcyzy.

Ministerstwo Finansów wprowadzając ostatnią podwyżkę akcyzy podpierało się wytycznymi Unii Europejskiej zalecającej podniesienie jej do wysokości 90 euro za 1000 szt. papierosów. Ministerstwo wypełniło te zalecenia z nawiązką, gdyż obecna obowiązująca u nas stawka to 92,86 euro za 1000 sztuk. Dodatkowo na wprowadzenie pełnej stawki akcyzy Polska miała czas do 2018 roku, czyli wprowadzenie jej wcześniej może sugerować chęć zwiększenia wpływów do budżetu, który to plan zgodnie z przewidywaniami kompletnie się nie powiódł. Ministerstwo Finansów nie planuje w związku z tym wprowadzenia podwyżki akcyzy w 2015 roku.

The following two tabs change content below.