O co chodzi w Black Friday?

Black Friday to funkcjonująca w Polsce od kilku lat tradycja wielkich wyprzedaży. W tym roku odbędzie się 23 listopada.

Moda na Black Friday przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ten jeden dzień wyczekiwany jest przez konsumentów co roku przez z wypiekami na twarzy. W tym roku przypadnie na czwarty piątek listopada. Niektóre sklepy tego dnia obniżają swoje ceny nawet o kilkadziesiąt procent. Powoduje to, że w sklepach tworzą się gigantyczne kolejki, a osoby chcące korzystać z okazji czasem ustawiają się przed drzwiami bladym świtem. W Internecie można znaleźć wiele filmików pokazujących jakie emocje budzi wówczas rozbudzony instynkt konsumpcyjny, oraz że w walce o okazje wszystkie chwyty są dozwolone.

Z uwagi na to, że Black Friday przypada na kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia jest to doskonała okazja na zrobienie gwiazdkowych prezentów, nie bankrutując przy tym. Dla sklepów natomiast dzień ten jest gwarancją dużego zysku, dlatego też z roku na rok coraz więcej z nich przystępuje do tej akcji. Na ich stronach internetowych informacje o udzielanych tego dnia rabatach możemy znaleźć dużo wcześniej.

W Stanach Zjednoczonych, skąd tradycja ta pochodzi, Black Friday jest pierwszym piątkiem przypadającym po Święcie Dziękczynienia. Rozpoczyna również zakupowe szaleństwo przed Bożym Narodzeniem. Wyjątkowo w ten dzień wiele sklepów otwartych jest dłużej niż normalnie, zdarza się nawet, że całą dobę. W Stanach jest to najbardziej dochodowy dzień dla sprzedawców w roku, do sklepów rusza wówczas ponad 100 milionów Amerykanów. W kraju tym Black Friday stał się symbolem wolnego amerykańskiego rynku, a także handlu i bogactwa jego ofert. Atrakcyjne obniżki powodują, że w sklepach często wyczerpuje się dostępny asortyment.

Czarny Piątek stał się już swego rodzaju świętem, które obchodzone jest w coraz większej ilości krajów, poza Ameryką, Polską, również w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, czy w innych krajach anglojęzycznych i zachodnich. Mimo znacznych obniżek cen sklepy notują tego dnia najwyższe zyski w roku. Zaznaczyć należy, że Black Friday nie służy wietrzeniu magazynów i pozbywaniu się niechcianego asortymentu. Przeceniana jest bieżące oferta i aktualne kolekcje.

W odpowiedzi na Czarny Piątek, w następujący po nim poniedziałek odbywa się Cyber Monday, co jest kolejną doskonałą informacją dla łowców okazji. Tego dnia promocje obowiązują w sklepach internetowych, co jest naturalnym skutkiem ich rosnącej popularności.