Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Co czwarty internauta pada ofiarą hejtu

i love haters

duncan c/flickr.com

Hejt w internecie urósł już do rangi prawdziwego problemu. Niektórych użytkowników sieci doprowadza do depresji, innych nawet do samobójstwa. Niestety, zjawisko hejtu narasta i dotyka ono nawet 25% internautów.

Szacuje się, że nawet 25% internautów pada lub padło ofiarą hejtingu, czyli nienawiści, zwykle bezpodstawnej, ze strony innych użytkowników sieci. Ze statystyk wynika, że obraźliwe komentarze i zdalna agresja najczęściej dotykają młodych mężczyzn, w tym głównie mieszkańców niewielkich miejscowości. Z reguły na złe traktowanie w sieci najbardziej zagrożone są osoby będące w mniejszości.

Badania dotyczące hejtu w sieci przeprowadziła firma SW Research. Zgodnie z opublikowanymi przez nią danymi, 53,4% internautów spotkało się z tego typu nienawiścią, a ok. 25% samych było jej ofiarą. Mimo wszystko 29% pytanych stwierdziło, że nigdy nie miało do czynienia z tym negatywnym zjawiskiem. Większość, bo 70% osób poruszających się po internecie twierdzi, że z tym zjawiskiem należy walczyć. Mają już nawet pewne pomysłu na rozwiązanie problemu.

Okazuje się, że niemal 60% internautów chciałoby, aby wszystkie obraźliwe komentarze były usuwane przez moderatorów i administratorów stron www. 47% ankietowanych twierdzi, iż należy blokować adres IP atakujących, a 45% uznało, że lepiej jest sięgnąć po ostrzejsze środki i karać hejterów na podstawie Kodeksu karnego. Ok. 30% pytanych uważa, że prawidłową reakcją byłaby publikacja zdjęć takich osób. Eksperci dodają, że warto też stworzyć specjalne grupy lub organizacje zajmujące się wyszukiwaniem i usuwaniem hejtu, choć z pewnością przydatne byłyby działania organów ścigania, które mają większy dostęp do informacji o użytkownikach sieci i mogliby podejmować skuteczniejsza walkę z hejtingiem.

SW Research wymienił osoby, które najczęściej stają się ofiarami krzywdzących komentarzy bezsensownej nagonki. Wielokrotnie są to ludzie o odmiennej orientacji, czasem osoby, którym udało się odnieść wyjątkowy sukces, ale też ci, którzy po prostu wyróżniają się jakąś szczególną cechą. Na podstawie profilu ofiar respondenci uznali, że najczęstszym powodem hejtu jest zazdrość lub poczucie odrzucenia, którego doznaje sam sprawca. Stwierdziła tak ponad połowa pytanych. Może zdarzać się również, że dla niektórych osób jest to po prostu formą okrutnej rozrywki.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.