Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Dlaczego diety odchudzające nie przynoszą efektów?

dieta

Po raz kolejny podchodzisz do odchudzania? Stosowałaś wiele różnych diet, ale nigdy nie przyniosły zadowalającego efektu? Zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje? Tak naprawdę zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych wcale nie jest prosta, a na porażkę w odchudzaniu wpływa wiele czynników, które w większości są zależne od nas samych.

Jedną z głównych przyczyn tego, że diety odchudzające nie przynoszą upragnionych efektów jest przeważnie brak wiedzy na temat żywienia oraz procesów z tym związanych zachodzących w naszym organizmie. Większość uważa, że wystarczy mniej jeść i więcej ćwiczyć, a na pewno osiągniemy sukces. Problem z tym, że proces odchudzania jest troszkę bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać. Problemy z motywacją, stosowanie diety jedynie przez kilka tygodni, odpuszczanie treningów, podjadanie i wreszcie efekt jo-jo to tylko niektóre czynniki, które przeszkadzają nam w skutecznej walce o zdrowe i szczupłe ciało.

Niewłaściwa motywacja podczas odchudzania sprawia, że po osiągnięciu upragnionej wagi pojawia się efekt jo-jo i wracamy do punktu wyjścia. Zazwyczaj próby pozbycia się zbędnych kilogramów podejmujemy przed ważnymi wydarzeniami, np. przed ślubem, kiedy chcemy wyglądać jak najlepiej. Na krótki czas zmieniamy nawyki żywieniowe, ćwiczymy i zaraz po tym ważnym dniu wracamy do starych przyzwyczajeń. Skutek? Wspomniany wcześniej efekt jo-jo. Dlatego, aby nasza motywacja w trakcie odchudzania nie osłabła należy zwrócić uwagę nie tylko na to, jak będziemy wyglądać, gdy osiągniemy upragniony cel, ale też na to, jakie korzyści zdrowotne zyskamy. To pomoże nam utrzymać odpowiednią wagę i cieszyć się nią na dłużej.

Kolejna przyczyna niepowodzeń w odchudzaniu to niecierpliwość i słaba wola. Większość z nas chciałaby schudnąć bardzo szybko. I o ile taki efekt można uzyskać, o tyle będzie on zazwyczaj krótkotrwały. Dodatkowo stosowanie drastycznych diet wpływa bardzo negatywnie na kondycję całego organizmu. Może skutkować na przykład niedoborem minerałów. Brak błyskawicznych efektów też często zniechęca i porzucamy dalszą walkę o szczupłą sylwetkę. Niestety zdrowe odchudzanie wymaga czasu i cierpliwości. Nie da rady zrzucić 20 kilogramów w miesiąc, jeśli nazbieraliśmy je przez kilka lat.

Podjadanie i uleganie pokusom to następna równie częsta przyczyna niepowodzeń w odchudzaniu. Częste spotkania z rodziną lub znajomymi przy suto zastawionym stole nawet najwytrwalszych potrafią złamać i zaprzepaścić dotychczasowe osiągnięcia. Nagradzanie się za wytrwałość w diecie słodyczami, np. raz w tygodniu także nie jest najlepszym pomysłem. Brak asertywności bywa poważnym problemem podczas odchudzania.

Kiedy wybieramy dietę musimy pamiętać o tym, żeby przestrzegać wszystkich jej zasad. Stosowanie się jedynie do tych, które nie wymagają zbyt wielu wyrzeczeń, może spowolnić proces odchudzania, a nawet w ogóle nie przynieść efektów. To z kolei zaowocuje zniechęceniem i porzuceniem diety.

Odpowiednia dieta to 70% powodzenia. Nie możemy jednak zapominać o aktywności fizycznej. Najlepiej wybrać trening dopasowany do naszych możliwości i preferencji. Jeśli nie lubimy biegać to nie zmuszajmy się do biegania, gdyż przyniesie to odwrotny skutek od zamierzonego. Nikt nie lubi robić tego, czego nie lubi. Wywoła to w nas tylko irytację i zniechęci do dalszych ćwiczeń, a co za tym idzie zniechęci do dalszego odchudzania. Nie przesadzajmy także z intensywnością treningu. Aby skutecznie pozbyć się tłuszczyku wystarczy ćwiczyć ok. 45 minut 3-4 razy w tygodniu. Efekty będą widoczne już po kilku tygodniach.

Aby się nie zniechęcić i nie porzucić diety musimy również pamiętać o tym, że tempo chudnięcia u każdego jest inne. Dlatego porównywanie osiągniętych rezultatów z innymi nie jest zbytnio motywujące. Osoby z dużą nadwagą, czy też mężczyźni szybciej będą gubić zbędne kilogramy.

Na brak efektów w odchudzaniu mogą też wpływać wcześniejsze diety, które stosowaliśmy. Restrykcyjne diety najczęściej prowadzą do spowolnienia naszego metabolizmu, co z kolei przekłada się na niepowodzenie podczas stosowania kolejnych diet.

Aby skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów, musimy nauczyć się zasad zdrowego odżywiania, które będziemy stosować już do końca życia. Jedynie zbilansowana dieta, ułożona indywidualnie dla danej osoby może być skuteczna i przynieść oczekiwane efekty.