Enea rozbuduje sieć energetyczną za prawie 900 mln zł

Enea

Firma energetyczna Enea, która niedawno zadebiutowała w giełdowym indeksie WIG20 grupującym największe spółki notowane na polskim parkiecie, planuje ogromne inwestycje. Jakie są plany jej rozwoju?

Enea to spółka energetyczna, która coraz więcej znaczy na polskim rynku. Poza tym, że z jej usług korzysta już ok. 2,5 miliona Polaków, to od niedawna notowana jest w WIG20, czyli giełdowym indeksie największych rodzimych spółek, ale to jeszcze nie zaspokaja jej apetytu. Tegoroczne plany inwestycyjne spółki są niezwykle rozległe i zakładają wydatek na poziomie niemal 900 złotych na samą tylko sieć energetyczną. Za 891,6 miliona złotych powstać mają trzy stacje elektroenergetyczne oraz dwie linie wysokiego napięcia. Poza tym, cztery inne stacje elektroenergetyczne mają zostać albo przebudowane, albo przynajmniej kompleksowo wyremontowane i unowocześnione.

Największą inwestycją, jakiej w tym roku podejmie się Enea będzie przebudowa jednotorowych linii wysokiego napięcia na nowocześniejsze, dwutorowe. Zmiany mają zostać wprowadzone na liniach Międzychód-Sieraków, gdzie modyfikacji ulegną linie na dystansie 16,4 km oraz Zielomyśl-Międzychód o długości 15,5 km. Ponadto zmodernizowane zostaną jednotorowe linie Załom-Goleniów o długości 20,2 km, Września-Miłosław ciągnące się przez 19,9 km i Miłosław-Środa Wielkopolska liczące sobie 17,5 km.

Mająca powstać jeszcze w tym roku, napowietrzna, dwutorowa linia relacji Dolna Odra-Chlebowo będzie liczyła sobie 17,1 km długości. W Poznaniu Enea chce natomiast stworzyć linię kablową wysokiego napięcia relacji Bema-Nadolnik, której długość będzie wynosiła 3,9 km. Oprócz tego w planach Enei jest stworzenie sieci linii wysokiego napięcia rozciągających się na dystansie 90km. Jak dodaje rzecznik spółki Enea, jednostka ma zamiar stworzyć też kilkaset sieci średniego napięcia.

Jedną z ostatnich kwestii, jakimi w tym roku chce zająć się Enea, jest rozbudowa i modernizacja infrastruktury oraz systemów informatycznych i tych odpowiedzialnych za łączność. Enea nie zapomina również o projektach związanych z niskim napięciem. Podobnie, jak w przypadku tych o średnim napięciu, będzie nadal dbała o ich stały monitoring i automatyzację tak, by ich dostawy były w możliwie najwyższym stopniu niezawodne.