Grypa żołądkowa – objawy, leczenie

Grypa żołądkowa, zwana powszechnie jelitówką, jest wirusowym zakażeniem układu pokarmowego. U dorosłych najczęściej wywoływana jest przez norowirusy, u dzieci przez rotawirusy.

Na czym polega jelitówka?

Nieżyt żołądkowo-jelitowy obejmuje żołądek oraz jelito cienkie, powoduje zespół dolegliwości takich jak wymioty i biegunkę, czasem również gorączkę, ból brzucha, nudności, brak apetytu i ogólne osłabienie, a w ostrzejszych przypadkach bóle mięśni i dreszcze. Jest to choroba zakaźna przenoszona drogą pokarmową i kropelkową. W jej profilaktyce zaleca się dokładne mycie rąk, warzyw i owoców przed spożyciem, a także unikanie dużych skupisk dzieci. To one najbardziej narażone są na tą chorobę, a objawy mają u nich najcięższy przebieg.

Ile trwa grypa żołądkowa?

Symptomy zakażenia pojawiają się z reguły po kilku godzinach i trwają do trzech – czterech dni, przy ostrzejszym przebiegu okres ten może się jednak wydłużyć. Jeśli objawy nie ustąpią po trzech dniach należy udać się do lekarza na konsultację. Nazwa choroby może być myląca i sugerować, że ma ona coś wspólnego z grypą. Tymczasem są to niezwiązane ze sobą zakażenia.

Grypa żołądkowa – leczenie i zapobieganie

Bardzo ważnym elementem leczenia podczas grypy żołądkowej jest spożywanie dużej ilości płynów, ponieważ woda jest wypłukiwana z organizmu podczas biegunki. Zaleca się szczególnie wodę niegazowaną, elektrolity, herbatki i napary ziołowe. Podczas tej choroby bardzo łatwo się odwodnić. Chorego nie należy zmuszać do jedzenia.

Aby zapobiegać zakażeniu u dzieci zaleca się szczepienia przeciwko rota-wirusom, które stanowią najczęstszą przyczynę występowania grypy żołądkowej. Szczepionkę podaje się dzieciom do 6 miesiąca życia. Co istotne, na tę chorobę nie ma konkretnego leku, przyjmuje się jedynie różne środki, które łagodzą jej objawy.

Na czas choroby należy zostać w domu, przede wszystkim z uwagi na uciążliwe dolegliwości, ale również by nie stanowić źródła zakażenia dla innych. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa pomieszczenie, w którym przebywa chory powinno być regularnie wietrzone. Należy zachować również inne środki ostrożności, jak mycie rąk, czy dokładne mycie naczyń, których chory używał.

Po ustaniu objawów należy przez 3-4 tygodnie pozostawać na lekkostrawnej diecie, a także pamiętać o nawadnianiu organizmu. Osłabione chorobą jelita mogą nie radzić sobie z ciężkimi potrawami, a ich utrudnione trawienie powodować będzie bóle brzucha oraz wzdęcia.

Z reguły choroba nie niesie za sobą poważnych powikłań, jednak w przypadku ostrego przebiegu może być niebezpieczna szczególnie dla dzieci i osób starszych. Największych zagrożeniem jakie powoduje jest szybkie odwodnienie organizmu w bardzo krótkim czasie.