Jak poradzić sobie z kurzajkami

kurzajka

arvebettum/bigstockphoto.com

Kurzajki to nieestetyczne zmiany skórne, które są kłopotliwą dolegliwością. Łatwo bowiem zarazić innych kurzajkami oraz rozsiać jej po innych częściach ciała. Najczęściej tego typu zmiany powstają na dłoniach, stopach oraz w okolicach twarzy. Ich usunięcie nie jest trudne, ani bolesne, ale wymaga kilku wizyt u dermatologa. Taka wizyta bywa bardzo kosztowna, dlatego warto najpierw wypróbować domowe sposoby na kurzajki, które bywają równe skuteczne jak specjalistyczne zbiegi.

Za pojawienie się kurzajek odpowiada wirus HPV, którego setki odmian utrudniają leczenie. Kurzajki to jeden z rodzajów przykrych brodawek, jakie mogą pojawiać się na ludzkim ciele. Przyczyną może być zaniżony poziom odporności organizmu. Na szczęści kurzajki nie są złośliwe i ich obecność nie oznacza poważnej choroby. Jednak warto szybko je usunąć, aby nie zarażać sobie i innych. Kurzajki przenoszone są przez dotyk i wystarczy zwykły uścisk dłoni, aby kolejna osoba miała wstydliwy problem.

Kurzajki to często bolesne zgrubienia skóry o okrągłym kształcie. Ich żółty kolor sprawia, że są widoczne i problematyczne. Najczęściej pojawiają się na palcach dłoni oraz pomiędzy nimi, rzadziej na stopach oraz twarzy. Brodawczakiem ludzkim, który jest odpowiedzialny za kurzajki można zarazić się również w miejscach publicznych, szczególnie w basenach, saunach, salach fitness, dlatego tak ważne jest noszenie odpowiedniego obuwia oraz dokładnie mycie ciała po skorzystaniu z takiego miejsca.

Zdarza się, że kurzajki same znikają, częściej jednak ich usunięcie wymaga naszej interwencji. Szczególnie, gdy znajdują się w nieprzyjemnych punktach ciała. W tym celu dermatolog wykonuje krótki i bezbolesny zabieg na kurzajki z użyciem ciekłego azotu, który wypala brodawkę. Inną opcją jest krioterapia, czyli wymrożenie kurzajki. Zanim jednak pojawiły się te metody stosowane były domowe produkty, które również pomagały skutecznie walczyć z kurzajkami. Zwykły ocet winny, czosnek lub cytryna pozwolą tanio i szybko usunąć brodawkę bez konieczności umawiania się na wizytę u dermatologa.

Mniszek lekarski

Roślina przypominająca popularny w Polsce mlecz może okazać się bardzo cenna w leczeniu kurzajek. Jednak trzeba być ostrożnym, aby nie pomylić mniszka z mleczem i wybrać odpowiedni kwiat. Sok z łodygi mniszka posiada lecznicze właściwości. Nie bez przyczyny mniszek nazywany jest też brodawnikiem. Kurzajki należy kilka razy dziennie smarować sokiem z mniszka. Efekty powinny pojawić się po kilkunastu dniach.

Czosnek

Lecznicze właściwości czosnku znane są od wieków. Już w starożytnym Rzymie i Egipcie używano go jako lek na choroby układu oddechowego i pokarmowego. Czosnek zawiera bakteriobójczą substancję allicyna oraz witaminy C, B, potas, magnez, fosfor i żelazo. Przy walce z brodawką, rozgnieciony ząbek czosnek na całą noc trzeba nałożyć na kurzajkę i szczelnie owinąć całe miejsce bandażem. Kurzajka zniknie po około 2 tygodniach regularnej terapii.

Ocet i cytryna

Wspólnie czy osobna są świetną metodą likwidacji kurzajek. Namoczy octem jabłkowym bandaż należy przyciskać do kurzajki przez 15 minut. Po kilkunastu dniach takiej kuracji kurzajki zaczną znikać. Natomiast świeżo startą skórkę cytrynową najlepiej wsmarować w kurzajkę i zakleić plastrem na całą noc. Dzięki temu cenne właściwości skórki cytrynowej dogłębnie wnikną w skórę. A niewielkie kawałeczki cytryny zalane octem po upływie doby można stosować jako leczniczy okład.

Taśma klejąca

Brodawka nie może rozwijać się bez dostępu do tlenu, więc jeśli dostęp zostanie zblokowany zacznie obumierać. W tym celu na 10 dni trzeba po prostu zakleić kurzajkę zwykłą taśmą. Po tym czasie łatwo będzie można ją usnąć za pomocą pumeksu. Jednak kurzajki często powracają, dlatego cały proces w jednym miejscu należy powtarzać przez okres dwóch miesięcy, by mieć pewność, że brodawki zniknęły trwale.

Roztwór soli morskiej

Kurzajki bardzo nie lubią soli morskiej. Dlatego dobrym sposobem będzie codzienne moczenie dłoni i stóp w roztworze soli. Przygotowany z 1 litra wody i 20 dag soli zapobiegnie rozwojowi kurzajek w najczęstszych miejscach, ale pod warunkiem, że będzie stosowany odpowiednio często.

Olejek z drzewka herbacianego

Roślina niewiele wspólnego ma z herbatą, je nazwę powiązana jest z liśćmi, gdyż barwią one wodę na charakterystyczny brązowy, herbaciany kolor. Kurzajek można pozbyć się smarując zmiany skórne olejkiem z drzewka nawet kilka razy w ciągu dnia. Terapia będzie skuteczna, jeśli potrwa przynajmniej dwa tygodnie.

Liście babki lancetowatej

Okłady z liści babki lancetowatej stosuje się na różne dolegliwości, zwłaszcza na rany i podrażnienia skóry, bo działa łagodząco. Niezwykle wartościowa roślina dostępna jest na każdym kroku, nawet przy trawnikach czy chodnikach. W przypadku kurzajek okłady należy przygotowywać z posiekanych liści. Warunkiem powodzenia tego domowego sposobu jest systematyczność przez minimum 7 dni. Sok z liści pozwoli zmniejszyć nieestetyczną brodawkę.