Jak zdobyć pracę?

Druga strona bezrobocia

Praca – towar niezwykle deficytowy. Nic dziwnego więc, że w sieci aż roi się od porad, jak zdobyć wymarzone stanowisko. Tradycyjnie zaczyna się od instrukcji tworzenia CV. To błąd. Pierwszy etap poszukiwania pracy jest inny.

Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak w 5 krokach dotrzeć do miejsca, gdzie praca jest na wyciągnięcie ręki. To proste, a rzeczy proste zazwyczaj są ignorowane. Dlatego jest z nimi tyle problemów. Aby ułatwić ci zadanie, tekst jest krótki.

Krok 1 – Wybierz odpowiednią pracę

Od tego właśnie powinieneś zacząć. Po pierwsze: przyjrzyj się sobie i określ, jaką pracę chcesz i możesz wykonywać. Musisz tu uwzględnić nie tylko swoje preferencje, ale też mocne oraz słabe strony, jak również dotychczas zdobyte doświadczenie. Dysponując tą wiedzą określ, na jakim stanowisku mógłbyś zostać zatrudniony. Dopiero po podjęciu tej decyzji zacznij przeglądać oferty z pracą. Takie rozpoczęcie starań o pracę jest bardzo istotne. Zrozumiesz to, czytając trzeci punkt.

Krok 2 – Zdobądź informacje o firmie

Nie możesz aplikować na stanowisko, nie wiedząc niczego o firmie. Dzięki internetowi zdobywanie informacji jest banalnie łatwe. Pozwolą ci one nie tylko lepiej przygotować papiery (CV oraz list motywacyjny), ale też staną się podstawą do odbycia przekonywującej rozmowy kwalifikacyjnej. Poświęć temu odpowiednio dużo czasu – dobra praca jest tego warta.

Krok 3 – Stwórz profilowane CV

Tutaj wyjaśnia się zagadka, dlaczego najpierw trzeba znaleźć konkretną ofertę – w niej zawarte są wymagania pracodawcy. Dopiero gdy nimi dysponujesz, możesz rozpocząć profilowanie swojego CV, czyli dostosowanie go do oczekiwań rekrutującego. Miej na uwadze, że swoje papiery prześlą tam setki kandydatów. Dlatego przez wstępną selekcję przejdą tylko te dokumenty, które będą precyzyjnie dopasowane do oferty.
W praktyce oznacza to, iż musisz po prostu odpowiedzieć na ofertę, akcentując w swoim CV to, czego potrzebuje pracodawca. Co więcej, możesz posługiwać się użytymi w ogłoszeniu zwrotami, tak aby nie było wątpliwości, że piszesz o tych samych kwalifikacjach.

Krok 4 – Stwórz szczery list motywacyjny

List motywacyjny przez poszukujących zatrudnienia zazwyczaj postrzegany jest jako prawdziwe przekleństwo. Ciężko znaleźć pomysły na jego napisanie. Dlaczego? Ponieważ brakuje do tego motywacji. To jest właśnie problemem – jeśli znajdziesz w sobie szczerą motywację, która skłania cię do aplikowania na dane stanowisko, będziesz też wiedział, co napisać w liście motywacyjnym. Pamiętaj, że to wcale nie musi być wyszukane wypracowanie. Wystarczy kilka autentycznych zdań, których celem jest skłonienie rekrutującego do dania ci szansy.

Krok 5 – Przygotuj się do rozmowy

Większą część roboty wykonałeś już w kroku 2. Tym razem nie chodzi więc o zdobywanie informacji, ale o przygotowanie się emocjonalne. Rekrutujący to nie maszyna i przekonywać go będą raczej nie suche informacje, ale wrażenie jakie zrobisz. Dlatego powinieneś być zrelaksowany, pozytywny, pełen energii i zaangażowany. Przyszły pracodawca musi zobaczyć w tobie cechy, które są pożądane. Rozmowa kwalifikacyjna służy właśnie wybadaniu twojego charakteru, a nie powtórzeniu informacji, które już zawarłeś w CV i liście motywacyjnym.

The following two tabs change content below.