KRRiT planuje stworzyć 61 nowych etatów

Listonosze ścigają za abonamet

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie zatrudniała nowych pracowników! Według zapowiedzi, jednostka chce utworzyć 61 etatów, co oznacza, że musi liczyć się ze sporymi wydatkami na przygotowanie wakatów. Jako podmiot publiczny, KRRiT chce otrzymać pieniądze wprost z rządowego budżetu.

Kwota, o jaką się stara to, bagatela, 36,2 miliona złotych. Chociaż jest to zawrotna suma, to jednak zarząd Rady dokładnie wylicza, na co przeznaczone mają zostać te środki. Okazuje się, że wyraźnie wyższa niż w ubiegłym roku kwota, jaką chce otrzymać KRRiT wynika głównie ze zwiększonej potrzeby obsługi wniosków napływających do jednostki. Konieczne stało się zatrudnienie kilkudziesięciu osób, które zajmą się pracami papierkowymi. Przede wszystkim, chodzi tu o rozpatrywanie dokumentów, w których abonenci domagają się umorzenia lub rozłożenia na raty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Trzeba jednak przyznać, że oczekiwania KRRiT są naprawdę ogromne. Warto zaznaczyć, że zarówno Kancelaria Prezydenta, jak i Kancelaria Premiera nie zaplanowały żadnego zwiększenia środków, jakie chcą wykorzystać w przyszłym roku. Natomiast suma, o którą wnioskuje KRRiT jest aż o 67% wyższa od tej, którą podmiot otrzymał z budżetu na rok bieżący. Dla rządu przekazanie jednostce niemal 40 milionów złotych z pewnością będzie odczuwalne, jednak wszystko wskazuje na to, że KRRiT rzeczywiście dostanie taką kwotę. Zaległości w rozpatrywaniu i odpowiadaniu na wnioski wysyłane przez abonentów są już na tyle duże, że dodatkowi pracownicy są niezbędni do prawidłowego funkcjonowania całej Rady. Szacuje się, że na przestrzeni ostatnich 5 lat do KRRiT przyszło ok. 200 tysięcy listów od Polaków, na które jednostka do tej pory nie zdołała odpowiedzieć.

Przypomnijmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji to jednostka państwowa, której głównym zadaniem jest kontrola mediów i dbałość o zachowanie wolności słowa, a także prawa obywateli do uzyskiwania rzetelnych informacji. Dodatkowo, KRRiT ma dbać o zachowanie interesu publicznego zarówno w działalności radiofonii, jak i telewizji. Organ ten odpowiedzialny jest m.in. za przyznawanie koncesji poszczególnym stacjom i programom. Ma też zajmować się kontrolą treści. Czuwa też nad określeniem grup wiekowych, do których kierowane są konkretne programy.