Krzywy kręgosłup a miednica

problemy z kręgosłupem

Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com

Ból kręgosłupa, spowodowany jego skrzywieniem, to obecnie przypadłość tak powszechna, że można ją nazwać chorobą cywilizacyjną. Mnóstwo prac wiąże się z tkwieniem przed ekranem komputera przez 8 godzin. Do tego często dochodzi siedzący tryb życia po pracy. Efektem są problemy z prawidłową postawą.

Krzywy kręgosłup i bóle z tym związane mogą pojawiać się już na dosyć wczesnych etapach życia, nawet w wieku kilkunastu lat. Jeżeli nie zajmiemy się nimi, to będą się nasilać. Z czasem mogą nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Ta przypadłość jest bardzo uciążliwa, a jednocześnie jej leczenie wymaga wytrwałości i systematyczności, ponieważ za jej powstanie odpowiedzialny jest tryb życia. Trzeba więc zmienić ten tryb, wykształcić nowe, korzystne nawyki oraz do codziennej rutyny wprowadzić terapeutyczne ćwiczenia.

Istotne jest to, aby pamiętać, że za ból nie jest odpowiedzialna sama krzywizna, ale napięcia i zapalenia mięśni, które z jej powodu powstają. Dlatego, gdy już pojawi się dolegliwość, ciężko się jej szybko pozbyć – jest to przewlekły stan. Leczenie bólów kręgosłupa wymaga całościowego podejścia oraz zaangażowania ze strony pacjenta.

Za większością przypadków krzywego kręgosłupa stoi inny problem – krzywa miednica. Wyobraźmy sobie, iż ta część naszego ciała jest fundamentem, na którym utrzymuje się nasz tułów i głowa. Jeżeli ona jest przekrzywiona, nawet nieznacznie, bardzo niekorzystnie wpływa to na spoczywający na niej układ kostny.

Ze względu na funkcję miednicy, leczenie krzywego kręgosłupa trzeba rozpocząć od prawidłowego ustawienia bioder. Początkiem będzie diagnoza – zdjęcie RTG oraz pomiary wykonane przez ortopedę lub fizjoterapeutę. Na tej podstawie można zacząć leczenie.

Terapia zazwyczaj będzie obejmować czynności wykonywane przez lekarza lub fizjoterapeutę oraz zaangażowanie samego pacjenta, poprzez wykonywanie przez niego specjalnych ćwiczeń oraz zmianę niekorzystnych nawyków. Pomocna może się okazać terapia manualna. Doświadczony chiroterapeuta jest w stanie ustawić miednicę w prawidłowym położeniu często podczas jednego, trwającego kilkadziesiąt minut zabiegu.

Oczywiście efekt nastawiania będzie tymczasowy, o ile pacjent wróci do starych, niekorzystnych nawyków i nie będzie wzmacniał ścięgien oraz mięśni ćwiczeniami. Rodzaje aktywności fizycznej powinien wskazać prowadzący leczenie, dobierając je pod konkretny przypadek. Bardzo pomocne mogą się okazać proste narzędzia fizjoterapeutyczne, takie jak dysk motosensoryczny czy poduszka fitness. Są one niedrogie i pozwalają codziennie, w domowym zaciszu wykonywać wzmacniające ćwiczenia. Dodatkowo można ich użyć do siedzenia, dzięki czemu nawet etat przed komputerem z zagrożenia dla kręgosłupa zamieni się w czas gimnastyki.

The following two tabs change content below.