Laserowa korekcja wad wzroku

operacja oka

kadmy/bigstockphoto.com

Tylko osoba z dużą wadą wzroku zrozumie jak wielkim marzeniem jest posiadanie zdrowych, dobrze widzących oczu. Dzięki rozwojowi medycyny laserowa korekcja wzroku stała się zabiegiem prostym i przeprowadzanym niemal rutynowo. Dowiedz się więcej na temat stosowanych obecnie metod.

Aby zrozumieć na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku, musimy zacząć od wyjaśnienia źródeł krótko- i nadwzroczności. Zacznijmy od tego, jak jest zbudowane i jak działa ludzkie oko. Gałka oczna, upraszczając, jest komorą, z jednej strony posiadającą otwór wpuszczający światło, z drugiej strony element światłoczuły (siatkówkę). Abyśmy widzieli wyraźnie, światło musi być ogniskowane na siatkówce. Wskutek zaburzenia geometrii oka, np. wydłużenia lub skrócenia gałki ocznej, światło jest ogniskowane w złym miejscu. Jeśli następuje to przed siatkówką, mamy do czynienia z krótkowzrocznością, jeśli za siatkówką – występuje nadwzroczność.

Laserowa korekcja wzroku polega na takim zmodyfikowaniu układu optycznego oka, które przywróci mu normalną funkcję, tj. sprawi, że światło będzie ogniskowane na siatkówce. Co istotne, jest to działanie przeprowadzane na wierzchniej warstwie oka, na rogówce i zmienia kąt załamywania światła wpadającego przez soczewkę. Nie niweluje jednak przyczyn powstania wady, czyli zmiany kształtu gałki. Z tego względu osoba po operacji nadal ma oko o takim samym kształcie, czyli np. jeśli była krótkowzroczna i musiała unikać wysiłku ze względu na ryzyko odklejenia siatkówki, po laserowej korekcie to ryzyko jest nadal takie samo.

Jak już wspomniałem, laserowa korekcja wzroku polega na modyfikacji grubości rogówki. Obecnie równolegle stosuje się kilka metod, które są modyfikacją tego samego zabiegu. W PRK usuwa się nabłonek, a następnie laserem modyfikuje kształt rogówki. Metoda ta jest stosowana coraz rzadziej, ustępuje nowszym typom laserowej korekcji. Jednym z nich jest LASEK, w którym podobnie jak w PRK, usuwany jest nabłonek (tutaj za pomocą alkoholu), jednak po operacji jest on przywrócony na swoje miejsce, co przyspiesza i ułatwia proces gojenia. Z kolei LASIK wymaga zastosowania mikrokeratomu, czyli urządzenia mechanicznie oddzielającego wierzchnią warstwę rogówki – po zabiegu również wraca ona na swoje miejsce. W przypadku EPI-LASIK można mówić o połączeniu metody LASEK i PRK: oddzielany jest jedynie nabłonek, lecz nie za pomocą alkoholu, ale mikrokeratomu.

Poszczególne metody mają swoje wady i zalet, do których należy m.in. okres gojenia, bolesność, zakres operowanych wad, ryzyko powikłań. Po badaniu kwalifikacyjnym lekarz dobiera metodą odpowiednią dla pacjenta. Niezależnie jednak od tego, czy wybierzesz starszy PRK, czy nowoczesny EPI-LASIK, masz bardzo duże szanse na to, iż efekty operacji cię usatysfakcjonują. Laserowa korekcja wzroku stoi już na takim poziomie zaawansowania, że niesie ze sobą minimalne ryzyko, jednocześnie pozwalając korygować wady w bardzo szerokim zakresie, np. krótkowzroczność sięgającą kilkunastu dioptrii.

The following two tabs change content below.