Młodzi Polacy nie radzą sobie bez pożyczek

zadłużenie

Wysokie bezrobocie w najmłodszej grupie wiekowej sprawia, że Polacy w wieku 18-35 lat z trudem się usamodzielniają. Żeby móc się utrzymać, wielu z nich potrzebuje wsparcia finansowego rodziny lub pożyczek i kredytów zaciąganych w odpowiednich instytucjach. Krajowy Rejestr Długów sporządził raport pt. „Finansowy Portret Młodych”, z którego wynika, że sytuacja materialna Polaków wkraczających dopiero w dorosłość jest naprawdę bardzo kiepska. Wielu z nich jest zmuszonych do wzięcia pożyczek umożliwiających normalne funkcjonowanie i kredytów hipotecznych dających szansę na własny kąt.

KRD wyliczył też, jaka jest przeciętna wysokość należności, które młodzi Polacy mają do spłacenia. Raczej nie było zaskoczeniem, że występują wyraźne różnice pomiędzy wysokością długów osób żyjących w pojedynkę, par oraz rodzin z jednym dzieckiem. Średnia wysokość raty kredytu hipotecznego singla wynosi 513 zł miesięcznie. Długi wynikające z pożyczek wynoszą przeciętnie 439 zł. Trudniej jest małżeństwom. Młode pary mają średnio do spłacenia 960 zł kredytu hipotecznego oraz 814 zł pożyczek na miesiąc. Logicznym jest, że jeszcze większe jest przeciętne zadłużenie rodzin z dziećmi. Przy modelu rodziny 2+1 średnia wysokość miesięcznej raty kredytu hipotecznego to 1017 zł. Spłata pożyczki wymaga natomiast oddania 831 zł miesięcznie.

Oprócz tego, GRD wyliczył również przeciętną wysokość zadłużenia wśród wszystkich Polaków zaliczanych do grupy wiekowej 18-35. Okazało się, że wynosi ono 739 zł w przypadku kredytu hipotecznego i 603 zł wynikające z wziętych pożyczek. Te drugie najczęściej potrzebne są na zakup samochodu, skutera lub motocykla. Taki cel ich zaciągnięcia wskazały głównie osoby w wieku 18-25 lat. Polacy w wieku 26-35 lat częściej pożyczali pieniądze na remonty.

A ilu młodych obywateli naszego kraju w ogóle potrzebowało pomocy finansowej odpowiednich instytucji? Przynajmniej raz zadłużyła się połowa Polaków w tym przedziale wiekowym. W przypadku grupy 18-25 lat było to jednak tylko 20% osób, natomiast w grupie 26-35 odsetek ten wynosił 70%. Należy także zaznaczyć, że częściej na kredyty i pożyczki decydowały się osoby mające dzieci. W ich przypadku było to 72% rodaków. Zwiększone potrzeby rodzin z dziećmi są jednak dość oczywiste. Mimo to, niepokojący jest sam fakt, że tak niewielu młodych Polaków może utrzymać się bez zaciągania kredytów.