Na czym polega metoda zapłodnienia in vitro?

Chęć posiadania potomstwa to naturalny instynkt. Jednak coraz więcej par ma kłopoty z zajściem w ciąże. Wpływ na to mają różne czynnik, m.in. zła dieta, późne rodzicielstwo czy różne schodzenia. Wyjściem z tej bardzo kłopotliwej sytuacji jest zapłodnienie in vitro. Coraz popularniejsza metoda jest obecnie podstawową techniką wspomaganego rozrodu. Każdego roku miliony niepłodnych par zostają rodzicami właśnie za sprawą tej formy zapłodnienia. Jak bardzo metoda in vitro jest skuteczna i czy każdy może ją zastosować?

In vitro – co to jest?

Technika in vitro pozwala ominąć problem z zapłodnieniem drogą naturalną, gdyż zapłodnienie odbywa się pozaustrojowo na podstawie transferu embrionu. In vitro pozwala zajść w ciąże kobietom, które nie mogą mieć dzieci ze względu na niesprzyjające warunki do zapłodnienia. Skuteczność metody warunkują plemniki mężczyzny, które muszą posiadać odpowiednią ruchliwość. Przygotowane w warunkach laboratoryjnych zarodki, umieszczane są w macicy. Po dojściu do zagnieżdżenia się, powstaje ciąża, jej przebieg wygląda identycznie jak w przypadku naturalnego zapłodnienia. Zabieg in vitro wykonuje się najczęściej w przypadku niedrożnych jajowodów, niepłodności, endometriozy, obniżonej jakości nasienia oraz zaburzeń hormonalnych. Metoda in vitro stosowana jest do 41. roku życia kobiet, gdyż później bardzo zmniejsza się szansa urodzenia żywego dziecka.

Niepłodnością nazywamy stan, w którym w ciągu roku systematycznego współżycia seksualnego bez stosowania środków antykoncepcyjnych nie doszły do zapłodnienia. Dane statystyczne wskazują, że problem ten dotyczy jednej na cztery pary. W około 35 proc. niemożność zajścia w ciąże zależy od kobiety, ten sam procent dotyczy mężczyzn. W pozostałych przypadkach problem dotyczy obojga lub występuje niepłodność idiopatyczna, gdy przyczyny nie da się ustalić. Nim dojdzie do zapłodnienia in vitro wypróbować można inne formy leczenia niepłodności, np. stymulację owulacji czy inseminację.

Aktualnie skuteczność in vitro wnosi około 30%. Wynik ten określa wskaźnik urodzeń zdrowych dzieci, gdyż wszystkie etapy ciąży przebiegają niezależnie od techniki in vitro. Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa sposoby zapłodnienia komórek: IVF, ICSI oraz IMSI. Pierwsze określenie dotyczy zapłodnienia, które nastąpić może w wyniku dodania wypreparowanych plemników do komórek jajowych. Drugie – wstrzyknięcia plemnika do wnętrza komórki jajowej. Tak samo jak przy opcji IMSI, przy czym tutaj następuje specjalne selekcjonowanie plemników. Ze względu na to, że zapłodnienie wykonuje się poza organizmem człowieka metoda in vitro budzi skrajne emocje. Negatywnie odbierana jest przez osoby, które akceptują wyłącznie naturalne metody np. ze względów religijnych. Kontrowersje wzbudza też w związku z liczbą embrionów, które zamraża się podczas zabiegu, a nie są one przenoszone do macicy kobiety. Niemniej bez metody in vitro miliony osób obecnie żyjących nie całym świecie nie zostałyby urodzony, gdyż naturalne poczęcie w wiele przypadkach jest niemożliwe.

The following two tabs change content below.