Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Katowicach sławna na świecie

NOSPR Katowice

Bartłomiej Barczyk/www.koniorstudio.pl

Gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach to jedna z tych polskich budowli, które kojarzone są niemal na całym świecie. Co takiego kryje w sobie ten budynek, że cieszy się popularnością nawet za granicami naszej ojczyzny?

Wielu Polaków nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, ale mamy w Polsce budynki, które są bardzo dobrze znane poza granicami naszego kraju. Należy do nich gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Co niezwykłego jest w tym budynku? Przede wszystkim zapewnia idealne warunki do grania niemal każdego rodzaju muzyki. I nie ma się czemu dziwić, gdy dodamy, że stworzenie tak perfekcyjnego miejsca kosztowało, bagatela, 265 milionów złotych!

Eksperci przyznają, że w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej da się uzyskać niezwykle czyste dźwięki. Jest to możliwe, dzięki przemyślanemu doborowi wszystkich elementów wykończeniowych. Falowa konstrukcja ścian ze specjalnymi reliefami, dębowy parkiet, podium z cedru alaskańskiego to tylko niektóre z rozwiązań gwarantujących najlepsze warunki muzyczne. Sprawia to, że można tu z powodzeniem grać muzykę klasyczną, romantyczną, dawną, współczesną, bluesową, jazzową i nie tylko.

Najsłynniejsi przedstawiciele polskiej muzyki, w tym znany kompozytor Krzysztof Penderecki przyznają, że w NOSPR można liczyć na najlepszą akustykę, a takich miejsc, jak gmach w Katowicach jest w Europie najwyżej kilka. Warto jednak zaznaczyć, że budynek NOSPR to nie tylko wielka sala koncertowa zapewniająca w pełni naturalne brzmienie każdego dźwięku. W obiekcie znajduje się także atrium pozwalające na miłe spotkania towarzyskie, klub jazzowy, studio nagrań. Dla ułatwienia, poszczególne piętra można pokonywać przy pomocy windy.

Poza warunkami do grania, NOSPR zwraca uwagę swoją architekturą. Zbudowano go na podobieństwo katowickich osiedli. Powstał z tradycyjnej, czerwonej cegły, takiej jak ta dominująca w dzielnicy Nikiszowiec. Zachwyca jednak nie tylko sam budynek, ale i jego otoczenie. Wokół budowli można podziwiać np. fontannę znajdującą się przy kładce podjazdowej, a także amfiteatr, park miejski z zielonym labiryntem oraz wiele drzew urozmaicających ten teren. Całość została natomiast tak zaprojektowana, żeby ciekawie komponowała się z typowym dla Śląska, postindustrialnym krajobrazem miasta.