Nominacje do Polskich Orłów 2015: Kot i Więckiewicz

Orły 2013 trafiły do laureatów

Polska Akademia Filmowa każdego roku przyznaje statuetki Orły będące polskimi odpowiednikami Oscarów. Wręczane są one w kilkunastu kategoriach. Jakie filmy i jacy aktorzy nominowani są do Orłów 2015?

Polska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do 17. edycji konkursu o Polskie Nagrody Filmowe Orły 2015. 600 członków PAF zadecyduje o tym, kto 2 marca w Teatrze Polskim odbierze statuetki uznawane za polskie odpowiedniki słynnych Oscarów.

Najlepszym filmem tego roku ma szansę stać się obraz Jana Komasy pt. „Miasto 44”. Nominowane są także 2 biograficzne filmy „Bogowie” oraz „Jack Strong”. Pierwszy z nich, wyreżyserowany przez Łukasza Palkowskiego to opowieść o słynnym kardiologu prof. Zbigniewie Relidze. Drugi przedstawia sylwetkę polskiego szpiega Ryszarda Kuklińskiego, a nakręcony został przez Władysława Pasikowskiego. Wszyscy trzej twórcy staną też ze sobą w szranki w kategorii Najlepszy reżyser.

O Orła w kategorii Najlepszy aktor walczyć będą Tomasz Kot, który wcielił się w postać wspomnianego Religi, Marcin Dorociński grający Kuklińskiego oraz Robert Więckiewicz, który ujął PAF swoją kreacją w obrazie Wojciecha Smarzowskiego pt. „Pod Mocnym Aniołem”. W kategorii Najlepsza aktorka nominowane zostały natomiast Maja Ostaszewska („Jack Strong”), Zofia Wichłacz („Miasto 44”) oraz Agata Kulesza za rolę w komedii Marcina Krzyształowicza pt. „Pani z przedszkola”.

Do nagrody za Najlepszą drugoplanową rolę męską nominacje otrzymali: Piotr Głowacki („Bogowie”), Ireneusz Czop („Jack Strong”), Arkadiusz Jakubik („Pod Mocnym Aniołem”) oraz Arkadiusz Głowacki („Pani z przedszkola”). Aktorkami nominowanymmi za Najlepsze drugoplanowe role kobiece były Kinga Preis wyróżniona w ten sposób zarówno za rolę w „Bogach”, jak i „Pod Mocnym Aniołem” oraz Karolina Gruszka grająca w „Pani z przedszkola”.

Najlepszym scenariuszem 2015 zostanie ten napisany do „Bogów”, „Jacka Stronga” lub filmu „Pod Mocnym Aniołem”. Inne kategorie, w których PAH przyzna Orły 2015 to Najlepsza muzyka i Najlepsze zdjęcia. Nagrody wręczane są też za scenografię, dźwięk, kostiumy i montaż. Ponadto wybrany zostanie Najlepszy film dokumentalny, Najlepszy film europejski i Najlepszy filmowy serial fabularny. Odkryciem roku może zostać wspomniana już Zofia Wichłacz, Ewa Gronowska („Bogowie”) lub Kacper Fertacz („Hardkor Disco”).