Pierwsza na świecie giełda Bitcoin zatwierdzona przez instytucję rządową

bitcoin

Zach Copley, flickr

W Luksemburgu powstała pierwsza na świecie giełda bitcoinów. Od lipca będzie mogła działać we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Choć takich firm jest więcej, to jednak Bitstamp jest jedyną posiadającą międzynarodową licencję.

Bitstamp to pierwsza na świecie giełda wirtualnej waluty Bitcoin, która uzyskała oficjalną, międzynarodową licencję instytucji płatniczej. Przyznał ją działający w Luksemburgu odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. Licencja obowiązywać będzie dopiero od 1 lipca i od tego dnia Bitstamp będzie miała prawo funkcjonować we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.

Takie same usługi jak Bitstamp oferują też dwie inne firmy, jednak żadna z nich nie posiada oficjalnej licencji, dlatego to właśnie Bitstamp uważa się za oficjalną giełdę Bitcoin. Wielu ekspertów, w tym także luksemburski minister finansów Pierre Gramenga uważa, że w ten sposób otwarto furtkę dla kolejnych firm chcących profesjonalnie zajmować się obrotem wirtualnej waluty. Niektórzy przewidują już nawet, że w najbliższych latach powstawać będą następne międzynarodowe rynki Bitcoin. Póki co, ekonomiści z zaciekawieniem obserwować będą korzyści, jakie Bitstampowi przyniosło otrzymanie licencji.

Eksperci przewidują, że licencja ułatwi firmie nawiązywanie kontaktów biznesowych z innymi instytucjami finansowymi, które dotychczas nie traktowały podmiotu zajmującego się Bitcoinem jako poważnego partnera w interesach. Wiarygodność firmy została potwierdzona głównie po tym, jak jej działania przeanalizowało Ernst&Young, które sporządziło sprawozdanie potwierdzające przejrzystość Bitstamp. Tego typu audyty będą jednak przeprowadzane przez EY także w każdym kolejnym roku.

Chociaż na razie Bitstamp będzie mógł bez ograniczeń funkcjonować jedynie na rynku europejskim, to jednak jego działaniami zainteresowany jest już amerykański fundusz inwestujący w Bitcoiny i zajmujące się nimi firmy. W Stanach Zjednoczonych jest to trudniejsze ze względu na różnice w prawie obowiązującym na terenie poszczególnych stanów. Warto jednak dodać, że wspomniany fundusz, czyli Pantera Capital dofinansował już Bitstamp i to kwotą 10 mln dolarów, którą przekazano firmie w 2011 r.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.