Podatek bankowy: 0,44 procent rocznie od lutego 2016

podatek bankowy

Yurolaitsalbert/bigstockphoto.com

Już od początku lutego 2016 r. obowiązywać będzie podatek bankowy. Jego zapowiadana wysokość to 0,44% w skali roku. Niestety, nie ma wątpliwości, co do tego, że klienci odczują jego wprowadzenie na własnym portfelu.

Pewnym już jest, że od początku lutego obowiązywać będzie podatek bankowy, którego wysokość zapowiedziano na 0,44% w skali roku. Nie da się ukryć, ze jego wprowadzenie odczują nie tylko instytucje bankowe, ale również ich klienci. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą tego konkretne skutki, a eksperci biorą pod uwagę kilka możliwych scenariuszy. Czego możemy się spodziewać?

Wiadomo, że banki będą musiały w jakiś sposób zrekompensować sobie straty finansowe, które poniosą wskutek uiszczania podatku bankowego. Eksperci twierdzą, że skłoni to instytucje tego typu do podniesienia marż kredytowych, co przełoży się na wzrost spłacanych rat. Zakłada się, że najbardziej podrożeją kredyty hipoteczne. Mniejszych wzrostów spodziewać mogą się klienci tych banków, które podniosły stawki już w ubiegłym roku. Były to m.in. Pekao, mBank i Deutsche Bank.

Istnieje również spore prawdopodobieństwo, ze podrożeją popularne usługi bankowe, jak choćby przelewy internetowe, wypłaty gotówki z bankomatów, opłaty za prowadzenie kont, za bankowość elektroniczną czy za korzystanie z kart płatniczych i kredytowych. Kolejną opcją odrobienia strat finansowych ponoszonych przez banki będzie utrudnienie dostępu do kredytów. Ekonomiści zakładają, że wyższe opłaty ponoszone przez instytucje bankowe w związku z ich działalnością, w tym z udzielaniem kredytów, zniechęcą je do świadczenia usług tego typu. Z tego powodu, prawdopodobnie, podniosą kryteria przyznawania kredytów. Ma to dotyczyć głównie tych kredytów, które dają bankom najniższe przychody.

Żeby obniżyć koszty swojej działalności, banki mogą także zdecydować się na obniżenie oprocentowania depozytów znajdujących się na ich rachunkach. W efekcie, osoby deponujące swoje oszczędności na kontach banków, otrzymają niższe zwroty. W związku z podwyższeniem kosztów funkcjonowania instytucji bankowych, należy również spodziewać się zwiększonej liczby przejęć i fuzji. To natomiast może sprawić, że zmniejszy się liczba banków działających w kraju.

Niestety, podatek bankowy odciśnie swoje pięto także na firmach finansowych, a to spowoduje podwyższenie cen za ubezpieczenia OC. Eksperci przewidują, że wzrost może wynieść nawet 50% dotychczasowych kosztów OC!

The following two tabs change content below.