Podwyżki dla kierowców

samochody Polska

Kancelaria Premiera (Flickr.com)

Ten rok będzie dla kierowców bardziej kosztowny i to mimo relatywnie niskich cen paliw. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na firmy ubezpieczeniowe nowe obowiązki zwiększające ich koszty, a te z kolei przerzucają je na właścicieli samochodów.

Nowe wytyczne KNF skierowane do sektora ubezpieczeniowego dotyczą rozliczania szkód z polis OC. Komisja pochyliła się nad problemem licznych patologii przy wypłacaniu przez ubezpieczycieli odszkodowań z tytułu obowiązkowej składki komunikacyjnej OC. Instytucja otrzymywała wiele skarg od kierowców i instytucji wskazujących konkretne przykłady nieprawidłowości związanych z likwidacją szkód. Skargi najczęściej dotyczyły terminowości i zaniżania wysokości należnych świadczeń. W związku z tym KNF zobligowała firmy ubezpieczeniowe, by w terminie do 31 marca 2015 r. skalkulowały wysokości składek OC tak, by mogły one pokrywać wszystkie koszty naprawy samochodu. Po wprowadzeniu zmian klient musi otrzymać kompletną informację dotyczącą sposobu naliczania kwoty odszkodowania. Ubezpieczyciele muszą zagwarantować przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku, a kosztorys pokazujący wartość wypłaty powinien uwzględniać ceny nowych części wraz z podatkiem VAT.

Polska Izba Ubezpieczeń wyliczyła, że zmiany te spowodują wzrost kosztów wypłat o 1,2 mld zł i nieuniknione będą podwyżki składek. Niektóre firmy ubezpieczeniowe podwyżki zaczęły wprowadzać nawet już z końcem ubiegłego i początkiem tego roku, a jak zapowiadają specjaliści, to dopiero wstępna faza. Już w tej chwili kierowcy z Wrocławia i Katowic płacą o ponad 40 procent więcej niż rok temu, z Zielonej Góry, Warszawy, Opola, Poznania i Olsztyna o ponad 30 procent. Najmniejsze podwyżki zanotowano w Gorzowie Wlk. i Lublinie – odpowiednio 16 i 11 procent. Do końca roku przewiduje się podwyższenie składek OC w skali całego kraju średnio o 30 procent.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.