Polacy kłamią w CV – po co?

Druga strona bezrobocia

Curriculum Vitae, czyli po prostu CV, to podstawowy dokument aplikacyjny dla każdego, kto ubiega się o jakąkolwiek pracę. Niektórym zależy na niej tak bardzo, że kłamią w nim, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Czy to jednak dobry pomysł?

To dość oczywiste, że starając się o pracę, chcemy zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony. Pragniemy idealnie wcelować się w wymagania stawiane kandydatowi przez firmę, więc próbujemy stworzyć CV, które uświadomi rekruterowi, że właśnie nas potrzebuje dana jednostka. Nie zawsze jednak mamy, czym się pochwalić. To natomiast sprawia, że chcąc zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, aż 44% Polaków kłamie w CV. Tak przynajmniej wynika z danych opublikowanych przez kalifornijską Craig School of Business. Dane zebrano w 2013 r. na podstawie deklaracji ankietowanych rodaków.

Okazało się, że najczęściej świadomie przeceniamy swoją znajomość języków obcych. Zawyża ją 80% Polaków ubiegających się o pracę. Drugim z kolei kłamstwem było to dotyczące zakresu obowiązków pełnionych na poprzednich stanowiskach. Chcąc zabłysnąć, 49% z nas dodaje sobie parę zasług. 36% przyznało, że chwali się większą od rzeczywistej liczbą obsługiwanych programów komputerowych. Poza tym na papierze często wydłużamy staż pracy oraz wpisujemy umiejętności dodatkowe, których wcale nie posiadamy.

Amerykańscy naukowcy zapewniają jednak, że nie tylko Polacy kłamią w dokumentach aplikacyjnych. Robią tak osoby praktycznie z całego świata. Co więcej, naprawdę daleko nam jeszcze do Amerykanów. W USA nieprawdziwe informacje w CV wpisuje aż 58% kandydatów. To najwyższy odsetek na globie.

Być może ulepszona aplikacja rzeczywiście pomoże nam zdobyć pracę, lecz warto zastanowić się nad tym, jak wypadniemy, gdy nowy szef poprosi nas o wykonanie zadania, o którym nie mamy pojęcia, a które wedle informacji z CV powinno nam pójść, jak z płatka. Nieznajomość programów lub języków, o których wspominaliśmy przyniesie nam wiele wstydu. Jeszcze gorzej, jeśli skłamiemy w kwestii wykształcenia lub doświadczenia zawodowego. Wtedy możemy stracić pracę, a później będziemy musieli żyć z etykietką kłamcy. Lepiej zatem od początku mówić prawdę, a pewne niedobory w tzw. twardych danych nadrabiać osobowością i kreatywnością.