Polacy zasmakowali w cydrze – w tym roku kupią ok. 10 mln litrów!

Cydr

Jonas Seaman, flickr

Cydr to napój alkoholowy znany od lat, jednak dopiero w tym roku zaczęto rozsławiać go nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Konsumenci oszaleli na punkcie cydru! Według prognoz eksperckich, w całym 2014 r. sprzedanych w Polsce ma zostać ok. 10 milionów litrów tego jabłkowego produktu. To naprawdę imponująca ilość. Co więcej, uważa się, że popyt na cydr nie minie szybko, a w przyszłości może nawet wzrosnąć. Nic dziwnego, że zmotywowało to producentów i dystrybutorów, którzy już zapowiedzieli zwiększenie inwestycji w jego wytwarzanie oraz rozpowszechnianie.

Paradoksalnie, ogromny popyt na ten alkohol to zasługa rosyjskiego embarga nałożonego na polskie produkty spożywcze i akcji „Jedz jabłka na złość Putinowi. Polacy bardzo się w nią zaangażowali, a chęć wykorzystania możliwie maksymalnej ilości jabłek sprawiła, że korzystano ze wszelkich sposobów ich spożycia. Przy okazji, zarówno akcją, jak i polskim cydrem zainteresowali się obcokrajowcy. Sami producenci podkreślają, że liczą na wsparcie w promocji cydru choćby po to, by zużyć nadwyżkę jabłek niewykorzystanych z powodu braku dostępu do rynku rosyjskiego. Eksperci szacują, że jeśli popyt na cydr będzie rósł, to uda się przerobić nawet 100 tysięcy ton jabłek.

Polska Rada Winiarstwa patrzy w przyszłość z optymizmem i zakłada, że na przestrzeni kolejnych 5 lat rynek cydru będzie rósł. Według przedstawianych prognoz, w tym czasie miałby on osiągnąć wartość 2,5% polskiego rynku piwa. Specjaliści wyliczają, że aktualnie piwa sprzedaje się w naszym kraju ok. 90 milionów litrów w ciągu roku. Największe szanse na sukces ma natomiast producent Cydru Lubelskiego, który w tym roku mógł liczyć na ok. 50% udziałów w całym polskim rynku cydru. Zarząd spółki jest przekonany, że nawet bez zwiększania wydatków inwestycyjnych, w przyszłym roku będzie w stanie osiągnąć jeszcze lepszy wynik.

Ci, którzy jeszcze nie spróbowali cydru powinni wiedzieć, że jest to napój jabłkowy o zawartości alkoholu wynoszącej od ok. 1,5% nawet do 12% przy mocniejszych odmianach. Najczęściej jest to jednak ok. 4%-5%, a konkretna zawartość alkoholu zależy od tradycji regionu, w którym jest on wytwarzany. A produkuje się go nie tylko w Polsce. Cydr jest popularny także na zachodzie Europy, w tym głównie we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Belgii. Dużą popularnością cieszy się również na Litwie.