Polska gospodarka jednak przyspiesza: jest raport GUS

wzrost

Polska gospodarka ma się coraz lepiej i potwierdzają to twarde dane, które opublikował w minionym tygodniu GUS. Okazało się, że w lutym wyraźnie wzrosła produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna oraz zatrudnienie i średnia płaca.

Główny Urząd Statystyczny opublikował w ubiegłym tygodniu ważne dane makroekonomiczne, które potwierdziły, że polska gospodarka ma się bardzo dobrze. Okazało się, że w lutym wyraźnie wzrosła produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna, a w dodatku zwiększyło się zatrudnienie i wyższe niż przed rokiem było średnie wynagrodzenie w sektorze dużych przedsiębiorstw.

Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 6,7% w ujęciu rocznym wobec prognoz na poziomie 5,5%. W dodatku zwiększyła się o 6,8% w porównaniu do wcześniejszego miesiąca, a od początku roku zanotowała skok o 4,0% r/r. Na 34 działy sektora wytwórczego, w 29 zaobserwowano wzrost produkcji. W największym stopniu wzrosła produkcja w wyrobów tekstylnych, których było o 24,1% więcej niż przed rokiem. Poza tym dobrze wypadła produkcja mebli oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych. W pierwszym przypadku zwyżka wyniosła 17,0% wobec lutego 2015 r., a w drugim było to 13,8% r/r. Spadki odnotowano głównie w produkcji energii (o 5,0%) oraz maszyn i urządzeń (o 2,4%). Niestety, produkcja w sektorze budowlanym spadła o 10,5% r/r. Niemniej, w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14,3%.

Z danych GUS wynika także, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym o 3,9% wobec spodziewanej zwyżki na poziomie 3,3%. To jednak tylko odczyt w cenach bieżących, bo w cenach stałych sprzedaż zwiększyła się o 6,2% r/r. Najwyraźniejszy wzrost odnotowano w zakresie tekstyliów, odzieży i obuwia, których kupiliśmy o 15,5% więcej niż przed rokiem. Chętnie kupowaliśmy też meble, urządzenia RTV i AGD, których sprzedaż podskoczyła o 14,4% oraz samochody i motocykle, których nabyliśmy o 12,2% więcej niż w lutym minionego roku.

Większy od prognoz wzrost sprzedaży nie powinien jednak dziwić, gdy dane uzupełnimy o opublikowane przez GUS nieco wcześniej informacje na temat przeciętnego wynagrodzenia. W lutym br. było ono o 3,9% wyższe niż przed rokiem i wynosiło 4137,50zł brutto miesięcznie. W dodatku coraz więcej pracowników jest zatrudnionych w polskich przedsiębiorstwach liczących sobie ponad 9 podwładnych. Przed miesiącem było to 5 mln 711,2 osób.