Polski film na Pekińskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym

festiwal filmowy w Pekinie

Polska będzie promowała swój dorobek filmowy w Pekinie. Pierwszy raz w historii chińscy widzowie będą mogli poznać obrazy nakręcone przez naszych reżyserów. Wszystko dzięki pokazowi polskich dokonań na tamtejszym festiwalu filmowym.

Podczas mającego odbyć się w dniach 16-23 kwietnia br. Pekińskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego chińscy miłośnicy kina będą mogli poznać niektóre polskie dzieła filmowe. Będą one wyświetlane w ramach specjalnego programu filmowego pt. „Focus on Polska”, który ma być jednym z elementów całej imprezy. Na wydarzenie zaproszeni zostali dwaj słynni polscy reżyserzy – Krzysztof Zanussi i Jan Komasa. Towarzyszył im będzie dyrektor Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Stefan Laudyn.

Pokaz polskich filmów będzie składał się z dwóch części. Pierwszą z nich będą filmy wchodzące w skład sekcji „Martin Scorsese: Masterpieces of Polish Cinema”, czyli m.in. „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego i „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hassa oraz „Iluminacja” Krzysztofa Zanussiego. Przypomnijmy, że wcześniej słynny amerykański reżyser wybrał polskie filmy, które jego zdaniem w najlepszy sposób wypromują naszą kinematografię na świecie. Drugą częścią będzie natomiast pokaz najnowszych polskich dzieł. Będą to: oscarowa „Ida” Pawła Pawlikowskiego, „Miasto ‘44” Jana Komasy i „Serce, serduszko” Jana Jakuba Kolskiego. Ponadto podczas festiwalu odbędzie się wykład Krzysztofa Zanussiego.

Beijing International Film Festival odbywa się od 2011 r., a jego patronem jest sam rząd Państwa Środka. Idea jego organizacji zrodziła się z chęci stworzenia warunków do rozpoczęcia współpracy kina chińskiego z przedstawicielami zagranicznej branży filmowej. Poza tym, że festiwal jest okazją do wymiany doświadczeń między twórcami z różnych stron świata, to dla widzów jest też jedną z niewielu możliwości zaznajomienia się ze światowym kinem. Nie dziwi zatem fakt, że każdego roku na festiwal przybywają tłumy kinomanów.

Do organizacji programu filmowego „Focus on Polska” podczas Pekińskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego przyczyniło się kilka jednostek. Projekcje polskich filmów odbędą się, dzięki efektywnej współpracy Ambasady RP w Pekinie, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz portalu Culture.pl.