Polskie święta: ile wydamy i gdzie będziemy robić zakupy?

święty Mikołaj

Święta już za pasem, ale większość z nas wciąż jeszcze zastanawia się nad tym, co kupić, by Boże Narodzenie było dokładnie takie, jak tego pragniemy. Ile planujemy wydać na ten cel i gdzie zamierzamy robić zakupy?

Przedświąteczne zwyczaje Polaków każdego roku są dość podobne, jednak czasem można dopatrzyć się pewnych zmian. Tak było w tym roku. Badanie przeprowadzone wspólnie przez firmę GfK oraz PayPal wykazało, że bożonarodzeniowe zakupy rozpoczynamy coraz wcześniej. 43,3% Polaków zaczęło kupować gwiazdkowe prezenty już w listopadzie. To o tyle zaskakujące, że średnio 74,6% pytanych zapewniało, iż maratony po sklepach rozpoczyna w grudniu, a czasem nawet tuż przed świętami.

Od kilku lat obserwuje się także stopniowe odejście od dokonywania zakupów w punktach stacjonarnych. 81,6% respondentów przyznało, że kupuje prezenty w internecie, przy czym 74,6% to osoby, które używają do tego urządzeń mobilnych. Maleje również grupa obywateli, którym nigdy nie zdarzyło się kupić prezentów w sieci. Było to zaledwie 9% pytanych. Warto dodać, że coraz więcej osób decyduje się na showrooming, czyli obejrzenie produktu w sklepie stacjonarnym i późniejsze nabycie go drogą elektroniczną. Do takich praktyk przyznaje się 55% ankietowanych. Są to głównie osoby w wieku 30-44 lata, zwykle użytkownicy smartfonów.

Jeśli chodzi o wydatki, to w tym roku zapowiadają się kosztowne święta. Według raportu pt. „Zakupy Świąteczne 2015” sporządzonego przez firmę Deloitte, planujemy wydać na nie średnio 1282 zł. To o 11%, czyli o przeszło 120 zł więcej niż przed rokiem, gdy było to ok. 1160 zł. Zdecydowaną większość, bo ok. 90% tych środków zostanie wydanych na żywność i prezenty. Agencja Work Service wyliczyła, że przeciętny obywatel będzie musiał pracować o prawie 10 dni dłużej, by móc sfinansować Boże Narodzenie. W najgorszej sytuacji są sprzątaczki, dla których oznaczałoby to średnio 21 dni pracy więcej niż w 2014 r. Od kilku do kilkunastu godzin dłużej musieliby natomiast pracować lekarze specjaliści, profesorowie medycyny czy prezesi.

A komu Polacy zamierzają robić prezenty? Najwięcej, bo ponad 72% osób wskazało na małżonka lub partnera. 59,1% pytanych zrobi prezent rodzicom, a 55% ankietowanych obdaruje swoje dzieci. Ciekawi jednak fakt, że niemal 25% respondentów zamierza kupić prezent samym sobie. 17,6% nie zapomni też o podarunku dla swojego zwierzaka.