Jak postępować z windykatorem? Problemy przedsiębiorców

bankrut

Simon Cunningham, flickr

Kryzys odcisnął piętno na Polakach i chociaż już z niego wyszliśmy, to jednak wielu z nas wciąż ma problemy finansowe. Odczuwają to także przedsiębiorcy. To z tego powodu tak wiele firm nadal obawia się ściągnięcia zaległych opłat. Tym bardziej, że nie każdy wierzyciel potrafi zająć się tym samodzielnie i część jednostek gospodarczych decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistycznych firm. Firmy windykacyjne dają niemal stuprocentową pewność, że pieniądze uda się odzyskać. Niestety, dla przedsiębiorstw zwlekających z opłatami, firma windykacyjna oznacza większe kłopoty. Czy da się ich jakoś uniknąć?

Uniknąć zupełnie kłopotów raczej się nie da, ponieważ, jeśli firma windykacyjna rozpoczęła działanie, to z pewnością będzie się ono wiązało ze zwiększeniem naszego długu. Koszt pracy windykatora ponosi dłużnik. Mimo to, eksperci zapewniają, że z każdym windykatorem można dojść do porozumienia tak, aby ułatwił nam spłatę należności. Przede wszystkim jednak, musimy otwarcie z nim porozmawiać. Nie należy unikać telefonów ani lekceważyć pism, które do nas przychodzą. Nie warto też zmieniać siedziby firmy czy nie stawiać się w miejscu pracy w obawie przed windykacją. I tak nie mamy żadnej większej szansy na wymiganie się od spłaty długów, więc lepiej rozwiązać tę sytuację, jak najszybciej.

Kontakt z windykatorem jest tym istotniejszy, że jeśli nie podejmiemy stosownych działań, to możemy znaleźć się w bazie dłużników. Do Krajowego Rejestru Długów wpisuje się osoby zgłoszone przez wierzyciela, których długi wynoszą, co najmniej 500 zł i nie są spłacane od minimum 60 dni. Rozmowa z pracownikiem firmy windykacyjnej nie musi być koszmarem. Będziemy mieli szanse wyjaśnić mu, dlaczego znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej. Będziemy mogli tez poprosić go o radę, by dowiedzieć się, w jaki sposób mamy postąpić, by spłacenie długu było możliwie najszybsze, a jednocześnie najdogodniejsze z naszego punktu widzenia. Dowiemy się, jakie istnieją opcje i jakie dalsze konsekwencje nam grożą, jeśli nie wywiążemy się z obowiązku spłaty należności.

Profesjonalna firma powinna nam pomóc także w wyjściu z finansowego dołka. Możemy liczyć na edukację w zakresie gospodarowania firmowymi pieniędzmi i rozwiązywania problemów finansowych spotykających nas na różnych etapach prowadzenia działalności gospodarczej.