Radomskie lotnisko szuka inwestora

samolot

Green Gobbler, flickr

Port lotniczy w Radomiu miał zostać otwarty już w czerwcu tego roku, ale okazuje się, że… brakuje pieniędzy na jego dokończenie! Nie udało się zdobyć dofinansowania z Unii Europejskiej, nie ma też wsparcia samorządu terytorialnego, ponieważ zarząd województwa mazowieckiego nie jest w stanie wesprzeć przedsięwzięcia. W związku z tym jedynym ratunkiem dla lotniska pozostają prywatni inwestorzy. Czy zdążą zgłosić się na czas? Może być trudno. Tym bardziej, że marszałek województwa twierdzi, iż nawet w kolejnych latach o dofinansowanie na lotnisko w Radomiu może być bardzo ciężko.

Lotnisko poszukuje zatem prywatnego inwestora, który wspomoże jego rozwój i sprawi, że będzie ono mogło pełnić swoje usługi na najwyższym poziomie, generując tym samym oczekiwane zyski i nie przynosząc żadnych strat. Pieniądze potrzebne są na wiele zmian i poprawek. W planach jest np. powiększenie płyty postojowej oraz oświetlenie drogi startowej. Oprócz tego, ma ona zostać wydłużona nawet o 0,5 km. Jako, że sytuacja finansowa lotniska jest na razie nie najlepsza, to spółka Port Lotniczy Radom planuje wydanie obligacji.

Na wsparcie ze strony Unii Europejskiej nie można liczyć, ponieważ już kilka lat temu Komisja Europejska zaznaczyła, że jest w stanie udzielić pomocy finansowej wyłącznie jednemu lotnisko. Chociaż do dopłat startowało kilka portów lotniczych, a wśród nich właśnie to radomskie, to jednak wybrano port w Modlinie. Zarząd województwa mazowieckiego nie może natomiast pozwolić sobie na takie wydatki, ponieważ ma wiele innych inwestycji do sfinansowania. Niemniej jednak, prezes spółki liczy na ewentualne, regularne, mniejsze kwotowo dofinansowanie z gminy.

Czasu jest coraz mniej. Zgodnie z założeniami, port miał zostać oficjalnie otwarty w czerwcu 2014 r. Poza tym, w ubiegłym tygodniu otrzymał już certyfikat lotniska użytku publicznego, co oznacza, że jest gotowy do tego, by udostępnić je jako cywilny port lotniczy do powszechnego wykorzystania. O tym, jak będzie sprawdzał się w nowej roli dowiemy się najpierw od pilotów samolotów czarterowych, które mają z niego startować jako pierwsze. Już wiadomo, że pas startowy przecierać będzie samolot wyczarterowany przez biuro podróży Alfa Star, które wyśle stamtąd klientów do Egiptu. Wiele wskazuje na to, że z Radomia startować będą również samoloty linii 4you Airlines.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.