Rekord! Z komunikatorów korzysta już tyle samo osób, co z portali społecznościowych

społeczeństwo

Komunikatory internetowe mają szansę zyskać większą popularność niż najpopularniejsze portale społecznościowe. Według danych przedstawionych przez BI Intelligence, pod koniec marca wyrównała się liczba ich użytkowników.

Nie tak dawno temu portale społecznościowe były bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o liczbę użytkowników i odnotowywanych każdego dnia wejść na stronę. Okazuje się jednak, że w dość krótkim czasie poważną konkurencją stały się dla nich komunikatory internetowe. Jak wynika z danych opublikowanych przez firmę BI Intelligence, pod koniec marca tego roku z 4 największych komunikatorów skorzystała taka sama liczba użytkowników, jaka odwiedziła 4 największe portale społecznościowe.

Szczegółowe dane wskazują, że w ostatnich dniach marca z aplikacji WhatsApp, Facebook Messenger, WeChat i Viber skorzystało ogółem 2 miliardy 125 milionów internautów. W ten sposób dorównały najpopularniejszym serwisom, do których należą Facebook, Twitter, Instagram oraz LinkedIn. Sukces komunikatorów jest jednak większy, niż mogłoby się wydawać, ponieważ swój wynik osiągnęły, mimo że były dostępne wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Licząc korzystających z serwisów społecznościowych, siłą rzeczy uwzględniano także wszystkich tych, którzy wchodzą na nie poprzez komputery stacjonarne i laptopy. Dostęp do komunikatorów jest nieco bardziej ograniczony.

Specjaliści zwracają uwagę na fakt, że tak duży wzrost popularności komunikatorów nie musi wcale oznaczać końca ery portali społecznościowych. Zauważają, że dwa spośród najczęściej używanych komunikatorów są ściśle związane z Facebookiem. To WhatsApp i Facebook Messenger. Ich popularność uświadamiają nam, że nawet w relacjach zdalnych to jednak nie wpisy na tablicy ani śledzenie postów jest najważniejsze, a większość internautów potrzebuje prywatnego kontaktu z innymi ludźmi.

Można zatem uznać, że komunikatory nie spowodują upadku portali, jednak mogą zdecydowanie ograniczyć liczbę wysyłanych wiadomości SMS. Komunikator daje większe możliwości, ponieważ pozwala na wysyłanie dłuższych tekstów, a także grafiki czy nagrania video. Dodatkowo za te wszystkie udogodnienia płacimy coraz mniej, bo spadają zarówno ceny urządzeń mobilnych, jak i ceny zachodzącego w nich transferu danych.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.