Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Rośnie zainteresowanie domenami eu.

ulga internetowa

Domena .eu jest coraz powszechniejsza w sieci. Szacuje się, że pod koniec I kwartału tego roku liczba takich adresów wynosiła już prawie 4 mln. Przypomnijmy, że poza krajami unijnymi, korzystać mogą z niej Norwegia, Islandia i Lichtenstein.

Opublikowany niedawno raport EURid wskazał, że wzrost liczby domen .eu utrzymał się w I kwartale tego roku na poziomie podobnym do lat wcześniejszych. Pod koniec marca łączna liczba stron z taką końcówką wynosiła ok. 3,8 mln. Co ciekawe, witryny z domeną .eu były rejestrowane nie tylko przez internautów z krajów należących do Unii Europejskiej. Jako że od 8 stycznia ubiegłego roku domena dostępna jest również dla mieszkańców państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, korzystali z nich także użytkownicy z Islandii, Lichtensteinu oraz Norwegii.

Polska jest jednym z czołowych użytkowników domen .eu. Eksperci wyliczyli, że pod koniec pierwszego kwartału zarejestrowanych było ich u nas ponad 280 tysięcy. Dzięki temu zajęliśmy 5. pozycję wśród krajów o największej liczbie stron z taką domeną. Wyprzedzały nas tylko bardziej rozwinięte kraje położone w Europie Zachodniej. Były to Austria, Belgia, Hiszpania i Włochy. Zdaniem specjalistów, duża popularność domeny w Polsce wynika z dwóch głównych czynników.

W Polsce brakuje już domen .pl, a najpowszechniejsze, czyli domeny.com są albo od dawna zajęte, albo po prostu nie pasują do lokalnego charakteru witryny www. Natomiast .eu lepiej określa miejsce funkcjonowania strony, a dodatkowo jest chętnie stosowane przez firmy mające aspiracje do podboju rynków europejskich. Obok tych, dla których zabrakło domen .pl, najliczniejszą grupę stanowią użytkownicy, którzy chcą wyjść ze swoją ofertą poza terytorium Polski i dlatego szukają opcji europejskiej.

Chociaż zajmujemy wysokie, 5. miejsce pod względem liczby domen .eu, to jednak słabo wychodzimy w przeliczeniu liczby domen przypadających na 1000 mieszkańców. U nas jest to tylko 6,9 zarejestrowanych tego typu adresów na taką grupę osób, natomiast w innych krajach średnia wynosi 7,7. Niemniej jednak widoczny w ostatnim czasie, silny wzrost rejestrowanych stron z końcówką .eu daje szanse na to, że liczba witryn .eu na 1000 Polaków będzie rosła. Tym bardziej, że coraz więcej przedsiębiorców chce rozszerzać swoją działalność o ryki europejskie.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.