Szwecja będzie pierwszym państwem bezgotówkowym? Już w 2030

karta kredytowa

MoneyBlogNewz, flickr

Wiele wskazuje na to, że w 2030 r. Szwecja stanie się pierwszym bezgotówkowym państwem na świecie. Takie informacje pojawiły się podczas konferencji zorganizowanej w polskim Ministerstwie Rozwoju. Czy Polacy też będą żyć bez gotówki?

W czwartek 17 marca br. w Ministerstwie Rozwoju odbyła się konferencja „Obrót bezgotówkowy – Polska vs. Szwecja 20:80”, podczas której rozmawiano o planach Szwedów dotyczących całkowitej rezygnacji z używania pieniędzy. Poruszono również temat polskiej szansy na wprowadzenie takiego rozwiązania. Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński przyznał jednak, że zbyt wysokie opłaty interchange wyraźnie hamują rozwój płatności bezgotówkowych.

Przedstawiciel Szwecji, prof. Niklas Arvidsson mówił natomiast o tym, że już za 5-6 lat w jego kraju niewiele osób będzie korzystało z gotówki, a ostatecznego odejścia od gotówkowych form płatności należy spodziewać się w tym skandynawskim państwie już ok. roku 2030. Pracownik Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie przytoczył też dane na temat obecnej sytuacji w Szwecji, gdzie zaledwie 2% PKB stanowi obrót gotówkowy. Dla porównania, w Polsce jest to 7,4% PKB. Okazało się jednak, że w Szwecji system płatności bezgotówkowych działa zdecydowanie sprawniej i taniej.

Należy podkreślić, że Szwedzi nigdy nie musieli płacić za wypłacanie pieniędzy z kont przy użyciu kart. Co więcej, już od 4 lat aktywnie działa u nich system elektronicznych płatności w czasie rzeczywistym, który zdecydowanie ułatwia przeprowadzanie transakcji bez użycia gotówki i pozwala na płacenie w natychmiastowym tempie, co w Polsce wciąż jeszcze zdarza się bardzo rzadko i zwykle jest usługą dodatkowo płatną. Poza tym Szwedzi powszechnie już stosują elektroniczne faktury, których liczba w ciągu dekady wzrosła aż o 90 mln sztuk!

Część szwedzkich ekspertów przyznaje jednak, że powszechna rezygnacja z gotówki niesie za sobą pewne problemy. Już teraz istnieją w Szwecji miejsca, w których praktycznie nie ma dostępu do realnych pieniędzy. To natomiast, zgodnie z prawem, jest ograniczeniem praw obywatelskich. Niemniej jednak, brak płatności bezgotówkowych jest nie tylko wygodniejsze, ale też bezpieczniejsze, ponieważ pomaga w uniknięciu licznych przestępstw. Każda transakcja jest bowiem rejestrowana i trudno ukryć wykorzystaną w jakikolwiek sposób kwotę. Jest to przy okazji bardzo korzystne dla gospodarki, bo do minimum redukuje szarą strefę.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.