Tanie wino z polskich jabłek – nie tylko cydr!

wino z jabłek

Rosyjskie embargo na polskie produkty spożywcze, w tym jabłka, oprócz niewątpliwych strat finansowych dotykających producentów rolnych, sprawiło, że zainteresowanie tymi produktami, a szczególnie właśnie jabłkami wzrosło w ostatnich tygodniach ogromnie.

Reklama jabłek zapoczątkowana apelem „Zjedz jabłko na złość Putinowi” skierowanym do użytkowników największego portalu społecznościowego Facebooka, miała bardzo duży odzew i wyszła już nawet poza granice Polski. Eksperci zgodnie przyznają, że takiej skutecznej reklamy nie miał dotąd żaden polski produkt. Przybywa też nowych pomysłów na zagospodarowanie nadwyżek tych owoców. Modne stało się picie cydru, czyli sfermentowanego soku z jabłek o niewielkiej zawartości alkoholu. Wzrosła jego sprzedaż na rodzimym rynku i pojawiło się wiele gatunków tego napitku. Szacuje się, że spożycie cydru w bieżącym roku może wrosnąć nawet pięciokrotnie i po raz pierwszy w historii przekroczy 10 milionów litrów. To jednak ciągle za mało by zrekompensować straty spowodowane rosyjskim embargiem.

Coraz więcej browarów przymierza się do odnowienia produkcji popularnego w PRL-u i jeszcze do połowy lat 90. wina z jabłek, znanego najbardziej jako „jabol”. Tanie wina owocowe pojawiły się w Polsce w latach 50. ubiegłego stulecia i stały się popularnym napitkiem szczególnie wśród młodzieży. Nie bez wpływu na tę popularność była niska cena, plasująca ten alkohol do miana trunku na każdą kieszeń. Jabłka są owocem najczęściej wykorzystywanym przy produkcji win owocowych, ale ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Z tego też powodu sprzedaż tanich win owocowych począwszy od końca lat 90. systematycznie spadała, a w pamięci wielu pozostał nie najciekawszy smak takiego wina. Jednakże obecne plany produkcyjne zakładają sporo modyfikacji przy produkcji popularnych niegdyś „jaboli”, mających wprowadzić na rynek wina z jabłek lepszych gatunków i o wyższych walorach smakowych.

Patrząc na rosnącą popularność cydru, wprowadzenie dobrych win z polskich jabłek może okazać się przedsięwzięciem rokującym powodzenie.