Telewizory Samsunga będą podsłuchiwać i przechwytywać rozmowy?

Logo Samsung

Czy powinniśmy mieć powody, by obawiać się telewizorów? Nowe modele produkowane przez markę Samsung wyposażone są w funkcję pozwalającą nie tylko na rozpoznawanie mowy, ale też przechwytywanie rozmów prowadzonych w ich obrębie.

Inteligentne sprzęty elektroniczne biją rekordy popularności na całym świecie. Są popisem umiejętności konstruktorów, a do tego stają się funkcjonalnymi gadżetami uwielbianymi przez klientów. Czy jednak najnowsze telewizory marki Samsung nie przekraczają pewnych granic naszej prywatności? Przedstawiciele słynnego, południowokoreańskiego koncernu ostrzegają, że proponowane przez nich, zaawansowane technologicznie odbiorniki mogą podsłuchiwać, przechwytywać i przekazywać dalej rozmowy prowadzone w domu właściciela.

Telewizory Samsung produkowane w ramach linii SmartTV wyposażone są w technologię rozpoznawania głosu. Niestety, nie da się zapewnić klientów, że zaawansowane opcje będą wychwytywać wyłącznie komendy wypowiadane w kierunku odbiornika. Oznacza to, że istnieje ryzyko, iż przechwytywane i przetwarzane będą również prywatne rozmowy prowadzone przez posiadaczy takiego sprzętu. Co więcej, pojawia się prawdopodobieństwo, że będą one przesyłane dalej, znajdą się na serwerach zewnętrznych i w ten sposób dotrą do osób trzecich.

Niemniej jednak Samsung zapewnia, że zrobił wszystko, co możliwe, aby informacje dotyczące osobistych spraw klientów nie były rozpowszechniane. W tym celu w telewizorach zainstalowano standardowe systemy zabezpieczeń. Zdecydowano się również na szyfrowanie danych tak, by nie było możliwości ich gromadzenia przez jednostki do tego nieuprawnione. Mimo tych zapewnień, klienci nie są zadowoleni z braku prywatności we własnym domu. Po opublikowaniu informacji na temat możliwości podsłuchiwania rozmów przez telewizory, internauci negatywnie odnieśli się do produktów Samsunga.

Po oficjalnym ostrzeżeniu skierowanym do klientów i poinformowaniu ich o potrzebie zachowania ostrożności podczas prowadzenia rozmów w pobliżu nowych telewizorów, Samsung powrócił do projektowania kolejnych telewizorów wyposażonych w jeszcze ciekawsze opcje. Sprzęt rozpoznający głos domowników i na niego reagujący to przydatne osiągnięcie technologiczne, jednak ryzyko przechwytywania rozmów budzi niepokój, kojarząc się z typową inwigilacją.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.