Uważaj na oferty pracy z potwierdzeniem danych przelewem

oszustwo internetowe

Praca zdalna jest coraz popularniejsza, więc rośnie liczba oferujących ją firm. Niestety, ogłoszenia przedsiębiorstw szukających pracowników on-line mogą być zagrożeniem dla naszych finansów. Jak nie dać się oszukać?

Wraz z powszechną komputeryzacją, mnożą się oferty pracy umożliwiające zdalne wykonywanie obowiązków służbowych. Firmy chcące zatrudnić pracowników on-line szukają najczęściej redaktorów i copywriterów, webmasterów, grafików, programistów. Niektóre podmioty proponują pracę telefoniczną opierającą się na telemarketingu lub pozyskiwaniu informacji od klientów. Praktycznie wszystkie tego typu ogłoszenia są ofertami pracy w ramach umów cywilnoprawnych. Podpisując je zdalnie, musimy przesłać pracodawcy szereg informacji niezbędnych do sporządzenia takich dokumentów. Zanim jednak zdecydujemy się podzielić poufnymi danymi, warto zastanowić się nad swoim bezpieczeństwem. Wiele ofert jest w rzeczywistości fikcyjnych, a ich publikacja ma tylko pozwolić oszustom na zebranie danych osobowych, które będą mogli wykorzystać do wyłudzeń i kradzieży.

Przede wszystkim należy zachować ostrożność przy podawaniu danych związanych z numerem dowodu osobistego, konta bankowego i numerem PESEL. Zanim podzielimy się takimi informacjami, warto dokładnie sprawdzić pracodawcę upewniając się, że firma, która chce nas zatrudnić rzeczywiście istnieje. Nie opierajmy się na wpisie do KRS – poszukajmy opinii na temat jej działalności, a najlepiej osobiście skontaktujmy się z jej przedstawicielami, np. telefonicznie lub przez Skype. Jeżeli nie jesteśmy pewni, których informacji pracodawca rzeczywiście potrzebuje do sporządzenia umowy, zawsze można sprawdzić to wyszukując wzory umów w sieci.

Wśród najważniejszych zasad bezpieczeństwa przy podpisywaniu umów w formie zdalnej należy wymienić też tę dotyczącą nie wykonywania żadnych przelewów. Oszuści proszą zwykle o symboliczny przelew w kwocie nieprzekraczającej kilku złotych. Tłumaczą to potrzebą potwierdzenia danych. W rzeczywistości przelew pozwala im utworzyć nowy rachunek bankowy na nasze nazwisko. Później mogą wykorzystywać go do zaciągania pożyczek, których spłata pozostanie naszym obowiązkiem. Jak przypominają specjaliści – pracodawca nie musi potwierdzać naszego konta, ponieważ ewentualne błędy w jego numerze nie mają dla firmy żadnego znaczenia. Realny pracodawca nie ma więc powodu, by prosić o przelew.