Volkswagen zainwestuje w Polsce jeszcze więcej

logo VW

Jeden z najsłynniejszych niemieckich koncernów motoryzacyjnych chce zwiększyć nakłady na swoje inwestycje w Polsce. Unowocześniona ma zostać fabryka w Poznaniu. Powstaje także nowy zakład pod Wrześnią.

Volkswagen zamierza zainwestować sporo pieniędzy w polskie fabryki. W ubiegłym tygodniu przedstawiono najbliższe plany producenta. VW zamierza unowocześnić fabrykę zlokalizowaną w Poznaniu. Ma się w niej pojawić nowa hala spawalni, której budowa zostanie rozpoczęta maksymalnie do końca 2016 r. Jako, że wymaga ona zajęcia fragmentu drogi na jedno z osiedli, marka będzie musiała sfinansować zmianę układu komunikacyjnego. Dodatkowo koncern chce dostosować płyty podłogowe do wymogów koncernu. Przyjęło się, że mają one przyjmować postać platform MQB takich, na jakich produkowane są VW Golf.

Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie wartość tej inwestycji, ale dotychczas w Poznań-Antoniówkę zainwestowano już 1,4 miliarda euro. Volkswagen z pewnością postara się stworzyć nowoczesny obiekt, w którym jeszcze sprawniej przebiegała będzie produkcja dostawczych modeli Caddy i Transporter. Prezes poznańskiego oddziału VW podkreśla jednak, że zmiany nie spowodują zwiększenia liczby wytwarzanych tam pojazdów, ponieważ fabryka i tak jest już wystarczająco obciążona. Wyliczono, że od 2003 r. z linii produkcyjnych poznańskiego zakładu VW zjechało już 1,3 miliona samych Volkswagenów Caddy.

Budowana jest również nowa fabryka znajdująca się pod Wrześnią. Zezwolenie na jej wzniesienie wydano dopiero niedawno, dlatego na razie mówi się jedynie o rozpoczęciu prac. Wiadomo jednak, że w zakładzie produkowane będą samochody dostawcze VW Crafter. Marka planuje zatrudnić w nowym obiekcie ok. 3 tysiące pracowników. Zakłada się, że pod Wrześnią wytwarzanych będzie przeszło 85 tysięcy pojazdów rocznie. Na nową fabrykę Volkswagen ma przeznaczyć 3,3 miliarda złotych. Zakład będzie znajdował się na powierzchni 220 ha. W pierwszej kolejności powstanie dział budowy karoserii, dział montażu oraz lakiernia.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to fabryka pod Wrześnią będzie gotowa do końca 2016 r. Już trwa kompletowanie kadry pracowniczej. Na razie dotarło ok. 30 tysięcy zgłoszeń, a VW przeprowadził ponad 0,5 tysiąca rozmów kwalifikacyjnych. Dotychczas umowy podpisano z ok. 150 osobami. Inwestycje VW mają pozwolić na stworzenie nawet 10 tysięcy nowych miejsc pracy w całej Polsce.