What3words – rewolucja w adresach!

what3words

Czy można określić dokładny adres przebywania nawet, jeśli jest się poza domem? Już teraz tak! Pozwoli na to aplikacja What3words, która za pomocą 3 słów dokładnie opisze, gdzie znajduje się dana osoba. O co w tym chodzi i kto na tym skorzysta?

Brytyjczyk Chris Sheldrick stworzył niezwykłą aplikację, która pozwala określić miejsce pobytu przy użyciu jedynie 3 słów. Niepotrzebne są dane geograficzne ani mapy. Dzięki temu, że na potrzeby nowego systemu podzielono całą kulę ziemską na 57 bilionów kwadratów o powierzchni 9m2, aplikacja bez problemu określa, gdzie znajduje się konkretne miejsce. Każdy kwadrat ma bowiem inną nazwę, która została stworzona poprzez wykorzystanie 3 wyrazów pochodzących z puli 40 tysięcy wybranych słów. Taka baza pozwala na wygenerowanie 64 bilionów kombinacji!

Sama obsługa aplikacji jest bardzo prosta. Po ściągnięciu jej na telefon komórkowy i otworzeniu, zobaczymy mapę świata, na której powinniśmy określić miejsce swojego aktualnego pobytu. Wtedy dowiemy się, które 3 słowa zostały wybrane do opisania tego miejsca. Jeśli przekażemy taką informację osobie korzystającej z What3words, to na pewno zostaniemy znalezieniu w konkretnym miejscu bez jakiegokolwiek problemu. Co więcej, aplikacja jest darmowa dla wszystkich prywatnych użytkowników. Opłatę za stosowanie rewolucyjnej aplikacji muszą uiszczać jedynie firmy. Stawka zależy od tego, jak dużo kwadratów, na które podzielono świat, będą wykorzystywali. W przypadku firm transportowych takich miejsc będzie wiele, jednak nowe rozwiązanie z pewnością okaże się bardzo komfortowe w codziennej działalności.

A kto najbardziej skorzysta na What3words? Z pewnością zadowoli ona wszystkich tych, którzy większość czasu spędzają poza domem. Będzie idealna dla podróżników, ale i dla osób prowadzących bujne życie towarzyskie, ponieważ ułatwi określanie miejsca spotkań ze znajomymi. Przede wszystkim jednak, aplikacja ma być pomocna dla wszystkich tych, którzy po prostu nie posiadają stałego miejsca zamieszkania. A według raportu ONZ, takich osób jest na świecie ok. 4 miliardy! Problem braku zameldowania dotyka głównie ludzi żyjących w Azji, Afryce i w Ameryce Południowej. Aplikacja ułatwia także korzystanie z zamówień z dostawą pod podany adres oraz z usług świadczonych przez pocztę i firmy kurierskie.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.