Czy Windows 9 będzie za darmo?

logo Microsoft

W sieci krążą plotki o tym, że Microsoft rozważa udostępnienie nowego systemu operacyjnego w bardzo niskiej cenie lub nawet za darmo. Oferta miałaby być kierowana do użytkowników starszych wersji okienek – XP, 7 i 8.

Czy w powtarzanych przez wszystkie portale komputerowe pogłoskach może być ziarno prawdy? Już pobieżne analizy pokazują, że tak – Microsoft ma mocny, ekonomiczny powód, aby zdecydować się na udostępnianie Windowsa 9 za darmo.

Wraz z udostępnieniem wersji swojego OS z numerem 8 gigant z Redmont rozpoczął ofensywę na rynek urządzeń mobilnych. Nie jest to walka o ideę zarządzania naszymi tabletami i smartfonami, ale chęć zrealizowania bardziej dalekosiężnego modelu biznesowego, czyli zarabianie na aplikacjach. Microsoft uruchomił swój własny sklep z aplikacjami – Windows Store – który jednak nie cieszy się zbyt wielkim zainteresowaniem. Co prawda widać tendencję wzrostową, lecz jest ona na tyle niewielka, że konkurencja wciąż zwiększa dystans do firmy Billa Gatesa.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, iż aby uzyskać dostęp do Windows Store, trzeba dysponować najnowszą edycją systemu operacyjnego, czyli Windowsem 8. Zrozumiałe jest więc, iż Microsoft rozdając Windowsa 9 zapewniałby sobie ogromną bazę potencjalnych klientów.

Nie ukrywam, iż byłoby bardzo przyjemnie nabyć lub nawet dostać nowy system operacyjny. Dla mnie byłaby to przesiadka z 7 – bardzo korzystna wymiana, ponieważ bez kosztów przeskoczę o dwie generacje OS. Jednak osoby, które w międzyczasie wydały pieniądze na Windowsa 8 mogą poczuć się rozczarowane, ponieważ wyjdzie na to, iż lepiej było poczekać i za darmo upgradeować system operacyjny z „siódemki” na „dziewiątkę”.

The following two tabs change content below.