Zadłużenie Polaków największe w historii – raport BIG

a businessman sitting in a desk showing a drawn dollar sign in h

Jak wynika z danych zebranych przez Biuro Informacji Gospodarczej, Polacy pobili swój rekord zadłużenia. Obywatele naszego kraju mają długi sięgające ogółem 40,89 mld złotych!

Nigdy wcześniej suma ta nie była tak wysoka. Eksperci przyznają, że po kilku latach kryzysu wreszcie zauważalne jest ożywienie, jednak nie zdążyło się ono jeszcze przełożyć na poprawę sytuacji materialnej obywateli. Mimo to, zakłada się, że polepszenie widoczne na polskim rynku pracy i rosnące wskaźniki makroekonomiczne sprawią, że już wkrótce rodzime gospodarstwa domowe zaczną notować wyższe dochody i będą mogły uregulować aktualne zaległości w różnego typu płatnościach.

Póki co, możemy cieszyć się przynajmniej z faktu, że pierwszy raz od niemal roku skurczył się odsetek zadłużonych Polaków mających kłopoty ze spłatą należności. Na przestrzeni ostatniego kwartału odsetek takich osób skurczył się minimalnie o 0,01%, jednak daje to już o 13,3 tysiąca mniej dłużników, którzy nie wiedzą jeszcze, w jaki sposób uregulują zadłużenie. Jeszcze jedną pozytywną informacją jest ta dotycząca wysokości długów.

Okazuje się, że przeszło 60% zaległości opiewa na sumę nieprzekraczającą 5 tysięcy złotych. Można się zatem spodziewać, że gdy tylko Polacy zaczną odczuwać poprawę kondycji finansowej swoich rodzin, to będą starali się w jak najkrótszym czasie uregulować długi. Przy stosunkowo niskich zadłużeniach, nie powinno im to zająć zbyt wiele czasu.

Eksperci pracujący dla BIG InfoMonitor przyznają, że nawet przy niewielkich spadkach liczby zadłużonych, jeżeli utrzyma się tendencja spadkowa, a do tego nadal pojawiać będą się pozytywne sygnały dotyczące polskiej gospodarki, to sytuacja zadłużonych poprawi się jeszcze nawet w tym roku. Niestety, problemem może być systematyczny wzrost przeciętnego zadłużenia. Wynika on głównie z odsetek narastających przy przeterminowanych płatnościach. Po koniec ubiegłego miesiąca na każdego dłużnika przypadało średnio 17 tysięcy 585 złotych długu, co oznacza, że kwota per capita wzrosła o 285 zł, czyli 1,65% w porównaniu do końca marca tego roku. Na przestrzeni roku przeciętna wysokość długu urosła o 241zł, czyli o 1,39%.

Najwyższe zadłużenia odnotowano w woj. śląskim i właśnie tam żyje największa liczba dłużników. Są to 336 tysiące 774 osoby, które łącznie zalegają ze przeszło 7,8 mld złotych. Jednak to na Mazowszu mieszka najbardziej zadłużony Polak, który do spłaty ma ponad 113 mln złotych.