Zmniejszają się różnice w wynagrodzeniach informatyków w głównych ośrodkach kraju

informatyka

scyther5/bigstockphoto.com

Informatycy to jedna z grup zawodowych, w których bezrobocie jest minimalne, a zarobki od lat utrzymują się na wysokim poziomie. Jeszcze jednym pozytywem jest fakt, że zmniejszają się różnice w płacach informatyków z różnych części kraju.

Informatycy od lat znajdują się w czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników w Polsce. Przy okazji są jedną z tych grup zawodowych, w której proponowane są płace przekraczające średnie wynagrodzenie krajowe. Na korzyść tego zawodu przemawia jeszcze jeden fakt. Mianowicie, analitycy zaobserwowali, że od pewnego czasu stale zmniejszają się różnice w zarobkach informatyków zatrudnionych w różnych częściach naszego kraju. Badania dotyczące wysokości zarobków w branży IT oraz SSC/BPO przeprowadzili eksperci z HayGroup.

Według danych, które opublikował niedawno „Puls Biznesu”, wynagrodzenia informatyków pracujących w Krakowie praktycznie zrównały się już z zarobkami, jakie uzyskują przedstawiciele tego zawodu zatrudnieni w Warszawie. Do tych samych stawek zbliżają się powoli informatycy zatrudnieni we wrocławskich przedsiębiorstwach działających w branży IT. Należy dodać, że ich szansa na dogonienie warszawiaków i krakowian jest dość duża. Z prognoz wynika, że to pracodawcy z Wrocławia planują na ten rok największe podwyżki.

Przy okazji zauważono, że rośnie liczba inwestorów gotowych do otwierania centrów usług biznesowych i IT właśnie w stolicy. Skoro koszty zatrudnienia stają się podobne, firmy zaczynają zwracać uwagę na inne aspekty funkcjonowania, niż tylko oczekiwania finansowe pracowników. Dotychczas chętniej wybierane lokalizacje, w których można było znaleźć tańszych pracowników. W efekcie, na ok. 37,5 tysiąca informatyków zatrudnionych w Krakowie, w Warszawie jest ich tylko ok. 27 tysięcy. Wiadomo już jednak, że nad otwarciem centrum usług w Warszawie zastanawia się firma Credit Suisse, która ma już jeden oddział we Wrocławiu. Otwarcie punktu w stolicy oznaczałoby zapewne kilka tysięcy nowych miejsc pracy.

Eksperci zaznaczają, że obok ujednolicania się zarobków informatyków, zaobserwowano także ich tendencję do wzrostu. W samym tylko 2016 r. zwiększyły się o 4%. Choć ta sytuacja z pewnością odpowiada osobom wykonującym ten zawód, to jednak specjaliści przestrzegają też przed konkurencją. Mają ją stanowić m.in. dobrze wyszkoleni mieszkańcu innych krajów leżących w Europie Środkowo-Wschodniej. Mówi się głównie o dużym potencjale dostrzeganym w informatykach z Rumunii.