7 października premiera odnalezionych tekstów Leszka Kołakowskiego!

Już 7 października w księgarniach ukaże się książka „Herezja” Leszka Kołakowskiego. To wyjątkowy zbiór wykładów Kołakowskiego z 1982 i 1983 roku. To warto przeczytać!

Po latach niespodziewanie odnaleziono cykl szesnastu tekstów Leszka Kołakowskiego, które wygłaszane były na antenie radia Wolna Europa między listopadem 1982 a lutym 1983. Wykłady Kołakowskiego opublikowane zostaną w najnowszej książce „Herezja”, która do polskich księgarni trafi już w pierwszych dniach października. Nowa książka jest ciekawym omówieniem pojęcia herezja i samych herezji z punktu widzenia kościelnego, świeckiego i moralnego. To również próba przedstawienia wpływu herezji na nasze codzienne życie, zarówno w aspekcie bezpośrednim, jak i ogólnokrajowym.

Kołakowski w odnalezionych niedawno tekstach wykładów opisuje i śledzi równocześnie różne bluźniercze nurty w historii i ich oddziaływanie na każdą dziedzinę naszego życia: politykę, obyczajowość i religijność różnych społeczeństw. Wartym uwagi spostrzeżeniem jest jednocześnie uwaga, że choć herezję samą w sobie uważa się za relikt przeszłości, który nas – cywilizowanych już nie dotyczy, to w praktyce okazuje się, że co jakiś okres herezje odświeżają się i wracają do naszego życia w formie „rewolucyjnych” idei.

Ciekawa propozycja nie tylko dla miłośników twórczości Kołakowskiego, ale i dla tych, których interesuje tematyka, religijność i losy ludzi, których dotknęło oskarżenie o herezję.