Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022

Osoba siedzi przy blacie, na którym leżą papiery, notatnik, kalkulator. Osoba pisze coś w notatniku

Polski Ład jest jednym ze sztandarowych projektów obecnego rządu. To bardzo złożone przedsięwzięcie prawne i fiskalne, które miało na celu poprawę sytuacji finansowej większości obywateli, poprzez zmniejszenie obciążeń podatkowych tym, których zarobki są na poziomie niskim lub średni. W praktyce jednak pakiet zmian był źle zaprojektowany i wprowadził bardzo dużo zamieszania. Teraz rząd stara się to załatać, wprowadzając poprawki. Ich pakiet został zaprezentowany 13 września, a w życie ma wejść 1 lipca 2022 roku.

Jest to już trzecia tura zmian w Polskim Ładzie, na tyle zasadnicza, że ochrzczono ją mianem Polskiego Ładu 2.0. Co się zmieni od lipca?

Chyba najbardziej wyeksponowaną zmianą jest obniżenie podstawowej stawki PIT – z 17% do 12%. Oznacza to, że tyle podatku zapłacą osoby mieszczące się w I progu podatkowym, czyli z dochodami rocznymi nie przekraczającymi kwoty 120 tysięcy złotych. Nowa stawka podatku dotyczy osób pracujących na umowie o pracę i umowy zlecenia, jak też przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej (na zasadach ogólnych). Dla przypomnienia – pozostałe progi:

  • kwota wolna od podatku – do 30 tysięcy złotych rocznego dochodu,
  • II próg podatkowy – od 120 tysięcy do 1 miliona złotych, 32% od nadwyżki powyżej I progu,
  • danina solidarnościowa – 4% naliczane od przychodów powyżej 1 miliona złotych.

Co ważne – podatek w nowej wysokości będzie rozliczany za cały rok 2022, więc na koniec roku można się spodziewać zwrotu z Urzędu Skarbowego. Jednocześnie z obniżeniem PIT-u zdecydowano się na zlikwidowanie Ulgi dla klasy średniej, która miała rekompensować straty wynikające ze zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej. To właśnie ta Ulga była przyczyną największej ilości nieporozumień.

Kwestia rozliczania w podatkach składki zdrowotnej też ulegnie zmianie. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych nadal jej nie odliczą, ale pozostałe grupy mogą liczyć na poprawę sytuacji:

  • przy podatku liniowym – pomniejszenie dochodu maksymalnie o 8,7 tys. zł rocznie,
  • przy ryczałcie – pomniejszenie dochodu o 50% zapłaconych składek,
  • przy karcie podatkowej – pomniejszenie dochodu o 19 proc. zapłaconych składek zdrowotnych.

Ze względu na zmianę zasad opodatkowania w trakcie roku, rząd chce też zezwolić przedsiębiorcom na wybranie w trakcie tego okresu podatkowego innej formy opodatkowania.

Sporo zmieni się też w kwestiach rozliczeń podatkowych związanych z dziećmi. Nastąpi rozdzielenie renty rodzinnej od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko będzie mogło korzystać z kwoty wolnej od podatku. Poza tym samotny rodzic ponownie będzie mógł rozliczyć się wraz z dzieckiem i zwiększony zostanie limit dochodów dziecka powodujący utratę preferencji podatkowych – z 3089 zł do 16 061,28 zł. Przywrócenie wspólnych rozliczeń pozwoli skorzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku.

Od 1 lipca 2022 będzie można również złożyć PIT-2 aż trzem płatnikom, rozkładając pomiędzy kilka źródeł dochodów kwotę zmniejszającą podatek. To rozwiązanie będą mogły stosować osoby pracujące w oparciu o kilka umów o pracę, pracujący emeryci, wykonawcy umów o dzieło, umów zlecenie oraz kontraktów menedżerskich.

W Polskim Ładzie 2.0 zostanie ujednolicony termin rocznych rozliczeń podatkowych (PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S,, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39) – będzie to okres od 15 lutego do 30 kwietnia.