Jak zadbać o własne zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie?

Żyjemy w czasach, gdy wszystkie nasze podstawowe potrzeby są raczej bez problemu zaspokajane. Zgodnie z piramidą Masłowa – jeśli zaspokoimy potrzeby niższego rzędu, dają o sobie znać te wyższego. Do tego niekontrolowana konsumpcja oraz specyficzny tryb życia, jaki staje się naszym udziałem współcześnie, potrafią prowadzić do problemów psychicznych związanych z brakiem wyzwań, szczerych i bezpośrednich kontaktów oraz nadmiarem bodźców. Co zrobić, aby zadbać o swoje dobre samopoczucie psychiczne?

  1. Regularnie ćwicz i dbaj o swoje ciało. Tak, wiem, że brzmi to jak internetowy mem “idź pobiegaj”. Jednak niezależnie od tego, jak bardzo ta porada jest wyświechtana i nadużywana – działa. Ćwiczenia fizyczne są znane z tego, że pomagają w redukcji stresu i poprawie nastroju. Ich wpływ jest wielopłaszczyznowy, nie tylko psychologiczny (bo odciążamy się wykonując jakieś proste, fizyczne zajęcie), ale też biologiczny (wysiłek psychiczny kompletnie zmienia sposób, w jaki funkcjonuje nasz mózg oraz całe ciało).
  2. Praktykuj mindfulness lub medytację. O ile poprzednią poradę można uznać zachętę do akcji, tak ta to namawianie do teo, aby regularnie robić sobie pauzę. Po prostu zatrzymać się, usiąść, pomyśleć, poobserwować swoje wnętrze. W internecie znajdziesz opisy wielu ciekawych technik medytacyjnych, więc nie musisz koniecznie robić tego tak, jak robią to buddyjscy mnisi. Do tego dostępne są materiały do tzw. medytacji kierowanej, czyli nagrania, które pomogą ci w relaksacji. Medytacja i mindfulness to skuteczne środki redukcji stresu i wzmacniania umysłu.
  3. Utrzymuj regularny harmonogram snu. Prawda jest taka, że bez porządnego snu żadne zabiegi wokół własnego dobrego samopoczucie nie zadziałają. Nawet suplementy czy leki nie spełnią swojej roli, jeśli zaniedbasz regularny, nocny wypoczynek. Ważne jest, aby spać regularnie, tj. kłaść się o ustalonej porze, oraz aby spać wystarczająco długo, tak aby nasz organizm, w tym mózg, mógł się w pełni zregenerować. Ciekawostka: krótkie drzemki w ciągu dnia mogą bardzo poprawić twoje samopoczucie. Rób je, jeśl masz na to czas.
  4. Wypróbuj terapię. W sytuacji, gdy twój nastrój jest mocno obniżony i trwa to długo – rozważ skorzystanie z terapii. Nie patrz na to jako na osobistą katastrofę. Tak naprawdę niebezpieczne jest dla ciebie zaniedbanie swojego zdrowia psychicznego, a nie dbanie o nie. Wizyta u psychologa jest jak wizyta u lekarza. Jeśli istnieje taka potrzeba – udaj się na terapię, aby uzyskać pomoc w radzeniu sobie z emocjami i wyzwaniami.
  5. Unikaj używek, takich jak alkohol i narkotyki. Mają one do siebie to, że na chwilę poprawiają twoje samopoczucie, ale później je pogarszają, a rachunek zysków i strat jest zdecydowanie na ich niekorzyść. Używki destabilizują pracę twojej psychiki i stosując je, ciężko będzie ci zadbać o to, aby na co dzień czuć się dobrze i pogodnie.
  6. Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi. To bardzo ważne i potwierdzone badaniami – ciepłe relacje z bliskimi ludźmi to fundament zdrowia psychicznego. Nie chodzi wcale o to, by być duszą towarzystwa, ale ważne jest posiadanie chociaż jednej osoby, z którą można być szczerym i otwartym. Poza tym – przytulanie! Badania naukowe dowodzą, iż bardzo korzystnie wpływa ono na nasz organizm na poziomie biochemicznym.
  7. Znajdź hobby lub zainteresowanie. To nie tylko sposób na oderwanie się od codziennych zmartwień, ale też szansa na doładowanie się pozytywnymi emocjami i zbudowanie inspirujących, ładujących pozytywną energią znajomości.
  8. Praktykuj pozytywne myślenie. Jest to element medytacji i mindfulness, ale nie tylko. Koncentruj się na pozytywnych aspektach swojego życia, zamiast skupiać się na negatywnych. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwe. Dlatego, szczególnie na początku, możesz się wspierać wizualizacjami, czyli w głębokim relaksie myśleć sobie o tym, co dobre oraz wyobrażać sobie siebie w pozytywnych sytuacjach.
  9. Zadbaj o swoje potrzeby emocjonalne i duchowe. Oglądaj inspirujące filmy, słuchaj rozwijających duchowo podcastów oraz czytaj książki, które nauczą cię czegoś nowego o ludzkiej naturze.
  10. Utrzymuj równowagę między życiem osobistym a pracą. Wbrew temu, co się często lansuje w naszych czasach – sukces zawodowy to nie wszystko i nawet nie wystarcza do tego, by czuć się szczęśliwym. Może być jednym ze składników szczęścia, ale nie jedynym elementem. Nie poświęcaj więc wszystkiego pracy, bo się wypalisz i stracisz inne źródła radości, takie jak chociażby przyjaciele czy ciepłe relacje z rodziną.