Jak rozwód wpływa na dzieci?

Rozwód rodziców zawsze w mniejszym lub większym stopniu wpływa na psychikę i zdrowie dziecka. U mniejszych dzieci często następuje regres w rozwoju, a u większych pojawia się poczucie lęku i obniżenie własnej wartości.

Rozstanie rodziców dla dziecka oznacza załamanie się fundamentu, na którym budowało swoją tożsamość. Dziecko czuje się oszukane i samotne. Dzieci rozwiedzionych rodziców często dużo wcześniej przechodzą inicjację seksualną, mają także problemy z utrzymaniem swoich związków. Część dzieci wykorzysta jednak negatywne doświadczenia z dzieciństwa, aby swój związek uczynić lepszym.

Dziecko po rozwodzie musi stworzyć sobie nowy system wartości, a rodzice muszą pomóc mu w tym czasie odbudować poczucie bezpieczeństwa i wiarę w ludzi. Dziecko musi być przez rodziców przygotowane do rozwodu i nowej sytuacji. Powinno się mu wytłumaczyć i wyjaśnić dogłębnie, co się w jego życiu wydarzy. Trzeba zadbać o jego uczucia w tym okresie i spróbować otoczyć go taką opieką, aby jak najmniej odczuło to, co się wokół niego dzieje. Statystyki są bezlitosne i mówią o tym, że udaje się to zaledwie jednemu na dziesięć takich dzieci.

Należy pamiętać, że dzieci przeżywają tę dramatyczną sytuację zupełnie inaczej niż dorośli. Nie traktują rozwodu jako drugiej szansy. Nawet, jeśli rozwód wynika z problemów rodzinnych i po nim ma być dla dziecka lepiej, doświadczenie to jest dla niego bolesne i nie do zaakceptowania. Reakcją dziecka jest bezradność i uzasadniony lęk o przyszłość.

Często dzieci traktują rozwód, jako działanie skierowane przeciwko nim. Szczególnie obwiniają tę stronę związku, która zdecydowała się na to rozwiązanie i opuściła rodzinny dom. Dochodzi tez do tego strach o to, że już nigdy go nie zobaczą oraz zwykła tęsknota oraz żal i gniew.

Wiele dzieci obwinia się także o to, ze związek ich rodziców się rozpadł. Szczególnie w przypadku, jeśli słyszało, że rodzice kłócili się np. o sposób jego wychowania czy rzeczy z nim związane. Szukanie takich powodów winy jest większe, gdy dzieci nie są przygotowane do sytuacji i nie rozumieją co się dzieje. Często żal im tego rodzica, który jest bardziej cierpiący. Czasem rodzice wykorzystują takie dzieci do walki z partnerem zmuszając je do lojalności. Dzieci gubią się wówczas i często muszą ukrywać, że tęsknią za tym drugim i w obawie, że ten pierwszy się na nie pogniewa za pozytywne nastawienie.

Niestety, nie da się przewidzieć jak dziecko po rozpadzie związku rodziców będzie funkcjonowało w kolejnych latach i swoim dorosłym życiu. Czasami dzieci, które silnie zareagowały na rozwód radzą sobie lepiej niż te, których rodzice zadbali o nie w trakcie rozwodu. Wszystko jest indywidualną sprawą dziecka, jego charakteru i środowiska, w jakim się wychowało.

Z badań wynika, że gorzej znoszą rozwód chłopcy niż dziewczynki. Wykazują agresję w szkole i poza domem. U dziewczynek często występuje natomiast tzw. efekt śpiocha, co oznacza, że skutki rozwodu są dostrzegalne w ich zachowaniu dopiero w przyszłości, najczęściej w ich własnych związkach.

Skutki rozwodu widać najbardziej w momencie wchodzenia dzieci w dorosłość. Młodzi ludzie często są pozbawieni wzorców dobrych, trwałych oraz moralnych relacji pomiędzy mężczyzną a kobietą, co rzutuje na ich własne zachowania.