Jak leczyć haluksy?

Kobieta podtrzymuje dłonią stopę z zaczerwienionym haluksem

Haluks to inaczej koślawy paluch, czyli schorzenie występujące w obrębie stóp. Nazwa łacińska pochodzi od nazwy największego palca u stopy. Co ważne, leży on najbardziej przyśrodkowo, przez co narażony jest na największe obciążenia. Duży palec ma tylko dwa paliczki i z kością śródstopia tworzy staw śródstopno – palcowy. Ta specyficzna budowa niesie za sobą ryzyko deformacji charakterystycznych tylko dla tej części stopy. Są one uciążliwe i bolesne. Na szczęście medycyna zna na nie sposoby.

Czym są haluksy i dlaczego powstają?

Koślawy paluch jest jedną z deformacji stopy, a dokładniej wspomnianego już stawu śródstopno – palcowego. Z różnych przyczyn paluch ustawia się nieprawidłowo względem pozostałych palców, w tym przypadku, ku nim. Jest to ułożenie na tyle trwałe, że zmienia ustawienia kości śródstopia. Wtedy właśnie tworzy się charakterystyczne wybrzuszenie w środkowej części stopy. Przyczyny haluksów są różne i często trudne do stwierdzenia. Wiadomo jednak, że jest to schorzenie częste i może występować nawet u 4% populacji. Dotyka też częściej kobiet niż mężczyzn. Oczywiście istnieją różne stany choroby, od łagodnego po ciężki. Od stopnia zaawansowania choroby zależy terapia.

Jak wspominaliśmy, przyczyny schorzenia są niejasne. Duże znaczenie dla rozwoju choroby mają czynniki genetyczne. Haluksy częściej powstają u kobiet, ponieważ w tej grupie istnieje większe ryzyko wad anatomicznych w budowie stopy. Jej struktury są u kobiet słabsze, a więzadła bardziej wiotkie, przez co wystąpienie krzywego palucha jest bardziej prawdopodobne. W grupie ryzyka są również osoby z tak zwaną stopą egipską, u których paluch jest najdłuższy, a reszta palców ustawia się skośnie. Warto podkreślić, że haluksy uznawane są dziś za chorobę cywilizacyjną, jej rozwój prowokuje nieraz noszenie niewygodnego lub źle dopasowanego obuwia.

Jak leczyć koślawy paluch?

Podstawą jest profilaktyka haluksów. Jej najważniejszym elementem jest odpowiednio dobrane obuwie. Powinno być na płaskim obcasie z odpowiednio szerokim przodem, tak by dać stopie szanse na dobre ułożenie i równomierne rozłożenie obciążeń. W łagodnym stadium choroby pomóc mogą wkładki do butów i ortezy korygujące oś palucha. W aptece można też kupić wkładki żelowe, które stosuje się w miejscach zniekształcenia. Wraz z rozwojem choroby przy haluksach pojawia się ból i stan zapalny. Wtedy niezbędna jest pomoc farmakologiczna i zabiegi fizjoterapeutyczne, których celem jest zredukowanie uciążliwych objawów.

Przy zaawansowanych zmianach niezbędne może być operacyjne skorygowanie koślawości palucha. Głównym celem leczenia nie jest bowiem wyeliminowanie bólu, ale przywrócenie stopie prawidłowego kształtu i dobranie odpowiedniego obuwia, by odpowiednio ją odciążyć. Operacja jest prosta, ale ważnym przeciwwskazaniem do niej jest słabe ukrwienie kończyn dolnych. Dlatego każde skierowanie do zabiegu wypisywane jest indywidualnie po konsultacjach z ortopedą.