Magiczna wystawa poświęcona Davidowi Bowie

Magiczna wystawa poświęcona Davidowi Bowie

Espen Fangstad (flickr)

To prawdziwa gratka dla fanów Davida Bowie! Od 23 marca w londyńskim Victoria & Albert Museum obejrzeć można zachwycającą wystawę pt. „David Bowie Is” poświęconą słynnemu muzykowi. Od pierwszego momentu cieszy się ona ogromną popularnością. W ciągu zaledwie kilku dni złożono aż 47 tysięcy zamówień na bilety umożliwiające jej zobaczenie. Taki wyczyn sprawił, że wystawa pobiła rekord w liczbie sprzedanych wejściówek.

Pierwsze osoby zgłaszały się już 20 marca, kiedy tylko wystawa pojawiła się w V&A Museum, mimo że jeszcze wtedy nie była powszechnie dostępna. Jej otwarcie sprowadziło do muzeum wiele gwiazd. Pośród przybyłych znaleźli się m.in. piosenkarze i aktorzy. Jednym z gości był członek słynnego Oasis, Liam Gallager. Nie zabrakło również znanej ze szklanego ekranu Tildy Swinton, która zagrała w teledysku Bowiego nagranego do piosenki „The Stars (Are Out Tonight)”.

Cała wystawa obejmuje przeszło 300 różnorodnych eksponatów. Znajdują się wśród nich m.in. stroje, w których artysta występował podczas swoich koncertów. Są one naprawdę niezwykłe i uświadamiają zwiedzającym, że awangardowy styl nie jest wymysłem współczesnych gwiazdek, a podobne pomysły miał także muzyk kończący w tym roku 66 lat. Poza strojami, na wystawie znalazły się także rękopisy i rysunki artysty. Część z nich nigdy wcześniej nie była udostępniana szerszej publiczności. Wśród eksponatów nie zabrakło również fotografii. Wiele z nich ma specyficzną, nowoczesną formę, która bardzo przypomina dotychczasowe sesje zdjęciowe, w których piosenkarz brał udział.

Wystawa, którą można obejrzeć w londyńskim muzeum jest jednym z elementów promujących powrót artysty na scenę. Po 10-letniej przerwie David Bowie znów nagrał albumu. Od ponad tygodnia krążek „The Next Day” podbija listy przebojów. Oprócz tego, płyta bije też rekordy sprzedaży. Na przestrzeni zaledwie 7 dni zdołano sprzedać 94 tysiące jej egzemplarzy. Wcześniejszy rekord – należący do Biffy’ego Clyro – sięgał „zaledwie” 71 tysięcy sztuk. Wyniki sprzedażowe najnowszej płyty oraz popularność, z jaką spotyka się wystawa przedmiotów związanych z Davidem Bowie uświadamia nam, jak wielką ikoną muzyki jest ten wykonawca. Jego nowoczesny, eksperymentalny rock od lat oczarowuje kolejne pokolenia. Natomiast sam muzyk wciąż pozostaje w doskonałej formie – zarówno muzycznej, jak i życiowej.